چرا هزینه غذای رستوران شما رو به افزایش است و چگونه می توانید آن را کنترل کنید

تاریخ انتشار : 2019/09/11

در حال حاضر هزینه مواد غذایی در ایران رو به افزایش است. به طور میانگین طی دو سال گذشته قیمت مواد غذایی در ایران افزایش قابل توجه و چشمگیر داشته است.  با افزایش قیمت مواد غذایی، صاحبان رستوران‌ها با بدترین فشار اقتصادی مواجه هستند و همزمان هزینه مواد اولیه را نیز در حال افزایش است. در نتیجه، در حال حاضر حاشیه سود رستوران داران بسیار کم است. اگر این فشار اقتصادی و افزایش هزینه مواد غذایی به مشتری منتقل شود، ( غذا گران تر شود) اکثر مشتریان ناراضی می‌شوند و صاحبان رستوران مشتریان خود را از دست می‌دهند. با توجه به افزایش قیمت ها حاشیه سود رستوران ها کم شده است و حتی اگر هزینه ها فقط تا حدی به مشتریان منتقل شود، مشتریان از ناراضی می‌شوند.

آنچه اکثر صاحبان رستوران ها فراموش می‌کنند این است که یک روش سوم برای مقابله با این وضعیت  وجود دارد، راه حل سوم  کنترل هزینه مواد غذایی است.

 چگونه شما به عنوان یک صاحب رستوران می‌توانید بدون از دست دادن مشتری یا سود خود، این افزایش هزینه ها را مدیریت کنید؟

استفاده از کنترل هزینه مواد غذایی برای خنثی کردن اثر افزایش قیمت مواد غذایی

کنترل هزینه مواد غذایی  به عنوان فرایند مدیریت هزینه مواد اولیه و مواد تشکیل دهنده در یک رستوران تعریف می‌شود. زیرا  بالا رفتن هزینه در بودجه رستوران فراتر از حد قابل کنترل نیست. به عبارت ساده تر، این فرآیندهای انجام شده برای کنترل هزینه های غذایی است.

شما می‌توانید کنترل هزینه های غذا را تمرین کرده و قیمت غذا را در رستوران خود از طریق این روش ها مدیریت کنید:

  • پیش بینی فروش.
  • مدیریت موجودی.
  • مدیریت عملکرد.
  • مدیریت بخش و دستور العمل.
  • کنترل ضایعات.

پیش بینی فروش برای کنترل هزینه مواد غذایی

پیش بینی فروش به مطالعه میانگین داده های فروش شما در بعضی از ماه ها مربوط می‌شود. پیش بینی فروش برای کنترل هزینه مواد غذایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا این ایده را درمورد چگونگی موجودی  کسب می‌کند. پس از درک این روند، می‌توانید استراتژی سفارش خود را تغییر دهید، در منوی رستوران خود به روشی تجدید نظر کنید، که موجب صرفه جویی در هزینه شما شود و فقط مواردی را که در مقادیر صحیح مورد نیاز هستند، سفارش دهید تا ضایعات در سطح موجودی حداقل باشد.

مدیریت موجودی

اگر موجودی خود را به درستی مدیریت کنید، مهم نیست که چه چیزی باعث افزایش قیمت ها شود. هنگامی که موجودی خود را مدیریت می‌کنید، ضایعات را کاهش می‌دهید، فقط آنچه لازم است را سفارش دهید، از مواد خود به موقع استفاده کنید و مقدار صحیح مواد اولیه را سفارش دهید.

 

با مدیریت موجودی خود، ضایعات شما کاهش می‌یابد و شما فقط آنچه مورد نیاز است را سفارش می‌دهید، بنابراین روند سفارش خود را بهینه کرده و هزینه غذایی خود را کاهش می‌دهید.

مدیریت عملکرد برای کنترل هزینه مواد غذایی

مقدار کالایی که می‌توانید از مواد اولیه تهیه کنید، عملکرد (بازده) نامیده می‌شود. به عنوان مثال برای تهیه استیک مرغ فقط از سینه مرغ استفاده می‌شود. بقیه مرغ هیچ فایده ای برای تهیه استیک مرغ ندارد. مدیریت عملکرد: فرآیند به حداکثر رساندن عملکرد از یک عنصر واحد است. به طوری که می‌توان بشقاب های بیشتری را با استفاده از ماده ذکر شده تهیه کرد و نیاز به سفارش بیشتر کاهش می‌یابد.

 

تمرین مدیریت عملکرد در رستوران شما نیاز به مواد اولیه مورد نیاز برای تولید همان مقدار بشقاب را کاهش می دهد و در نتیجه هزینه غذایی شما را کاهش می‌دهد.

مدیریت بخش و دستورالعمل

از دستورالعمل های استاندارد برای تهیه غذا استفاده کنید. این کار باعث می‌شود، نیاز به مواد اولیه اضافی را بتوانید مدیریت کنید. در نتیجه هزینه غذا کاهش می‌یابد.

 

سعی کنید بشقاب ها را بیش از حد پر نکنید یا بشقاب ها خالی نباشد. این کار باعث ناراضایتی مشتری و در عین حال هدر رفت مواد غذایی می‌شود.

کنترل ضایعات

برای اینکه هزینه های غذایی خود را کنترل کنید، باید زباله های غذایی خود را کنترل کنید. هدر رفتن مواد غذایی نه تنها به قیمت مواد غذایی و نیازهای موجودی شما اضافه می‌کندف بلکه هزینه شما را دو برابر خواهد کرد. زیرا مواد اولیه زیادی برای تولید یک بشقاب مصرف شده است  و مواد مصرف شده باید مجددا سفارش داده شود. برای مدیریت زباله های مواد غذایی در آشپزخانه رستوران، محل اتلاف مواد غذایی را پیدا کنید. و آن را کنترل کنید. با کاهش ضایعات هزینه نیاز های تهیه مواد اولیه به شدت کاهش می‌یابد.

 

ما می دانیم که اقتصاد دچارنوسانات شدید  است و اکنون برای صاحبان رستوران ها در ایران شرایط سختی است. این روشهای هوشمند کنترل هزینه مواد غذایی را دنبال کنید و مطمئناً شاهد افزایش سود رستوران خود و کاهش هزینه های غذا در رستوران خواهید بود.

نکاتی که در بالا ذکر شد به شما کمک می کند، تا با هزینه دقیق از هزینه های رستوران خود مراقبت کنید و از ادامه موفقیت رستوران خود اطمینان حاصل کنید.

هنگام راه اندازی رستوران باید به مسائل زیادی توجه داشت. انتخاب رنگ مناسب و انتخاب موسیقی مناسب مواردی کوچک اما مهم هستند که می‌توانند به درآمد بیشتر شما کمک کند.

مجموعه تجهیزات آشپزخانه صنعتی و رستوران پویا صنعت سعی دارد با قرار دادن مقاله های مفید در زمینه راه اندازی رستوران به شما کمک کند تا بتوانید هر چه سریعتر رستوران خود افتتاح کنید، فروش آن را به حداکثر برسانید و هزینه های آن را کنترل کنید.

شما می‌توانید آخرین اخبار و محصولات جدید شرکت را از طریق توییتر و اینستاگرام دنبال نمایید.

چرا هزینه غذای رستوران شما رو به افزایش است و چگونه می توانید آن را کنترل کنید
 

برخی از مشتریان

بیمارستان خاتم الانبیا
دانشگاه ایلام
آسفالت طوس
فولاد آلیاژی ایران
داروسازی کارن
معدن چادرملو
معین دام
دانشگاه علوم پزشکی یزد