کدام روش پخت کباب سرطان زا است!

تاریخ انتشار : 2017/01/11

 کباب ذغالی یکی از اصیل ترین و در عین حال محبوب ترین غذا بین مردم ایران است. اما امروزه این سوال مهم به وجود آمده است که آیا کباب ذغالی سرطان زاست؟ بهترین روش پخت کباب چیست؟ چرا استفاده از دستگاه کباب پز تابشی در رستوران ها رایج شد؟ و چرا کباب پز تابشی جای منقل‌های ذغالی را در رستوران‌ها گرفت؟ آیا ورود تجهیزات آشپزخانه صنعتی و تجهیزات رستوران مدرن روی فرآیند پخت کباب تاثیر گذاشته است. چه تفاوتی بین روش پخت کباب با استفاده از تجهیزات رستوران جدید و روش پخت به صورت قدیمی و سنتی وجود دارد؟ آیا واقعا کباب ذغالی و پخت کباب روی ذغال سرطان زاست؟

دستور پخت کباب کوبیده

کباب کوبیده با گوشت گوسفند, گاو و مرغ تهیه می‌شود اما اغلب مردم ترجیح می‌دهند کباب کوبیده  با گوشت گوسفند و مقداری چربی پخته شده باشد. درست کردن کباب کوبیده فوت و فن دارد. 

برای درست کردن کباب کوبیده روش ها و دستور پخت های زیادی وجود دارد اما روش سنتی و اصیل آن این گونه است. 

مواد لازم:

 • گوشت چرخ کرده گوسفندی (گوشت را دوبار چرخ کنید)
 • نمک و فلفل به میزان لازم
 • پیاز
 • گوجه فرنگی
 • فلفل سبز

پیاز را رنده و آب آن را به طور کامل بگیرید. پیاز را به گوشت اضافه کرده و ورز دهید. سپس نمک و فلفل را نیز اضافه و به خوبی مواد را ورز دهید. مواد را بین ۲ الی ۵ ساعت داخل یخچال قرار دهید. بهتر است روی آن سلفون بکشید نا گوشت خشک نشود.

حالا زمان سیخ گیری کباب است. به اندازه یک مشت از گوشت را برداشته و به سیخ بگیرید. در کنار کباب میتوان از گوجه و فلفل سبز کبابی نیز استفاده کرد. بعد از پخت روی آن سماق اضافه کنید.

دلیل مجبوبیت کباب ذغالی چیست؟

 کباب ذغالی در بین مردم بسیار محبوب است اما دلیل آن چیست؟  زمانی که کباب را روی ذغال طبخ می‌شود, ترکیب‌های مختلفی از ذغال هنگام کباب کردن پخش می‌شود, که باعث می‌شود گوشت کباب عطر, طعم و مزه‌ی دلنشین و دلچسبی پیدا کند. همین امر سبب شده است که بعضی از افراد فکر کنند که نمی‌شود ذغال را از فرایند پخت کباب حذف کرد؟ اما با توجه به دلایل علمی زیادی که وجود دارد, و با توجه به سرطان زا بودن این روش, پخت کباب روی ذغال دیگر توصیه نمی‌شود. 

چرا دیگر کباب ذغالی توصیه نمی‌شود؟

بسیاری از افراد برای درست کردن کباب, روش پخت روی حرارت مستقیم ذغال را ترجیح می‌دهند اما این افراد نباید فراموش کنند که بحث تشکیل هیدروکربن‌های حلقوی به خصوص در قسمت‌هایی از کباب که روی آتش زغال می‌سوزد و سیاه می‌شود، کاملا علمی است و شکی در سرطان‌زا بودنشان نیست.

پس بهتر است این تکه‌های سوخته را جدا کرده و مصرف نکنند. نکته مهم دیگری که باید رعایت کرد کباب کردن گوشت روی حرارت ملایم با فاصله مناسب از آتش است تا از سوختن گوشت جلوگیری شود. در واقع بهتر است صبر کنید دود آتش فروکش کند و به اصطلاح زغال‌ها خوب گل بیندازد و سرخ شود. این زمان، بهترین موقع برای قرار دادن سیخ‌های کباب روی منقل است.

مزایای دستگاه کباب پز تابشی نسبت به منقل ذغالی

در کباب کردن گوشت روی منقل اگر حرارت آتش به درستی رعایت نشود کباب خوبی نخواهید داشت. اگر حرارت زیاد باشد که کباب می‌سوزد و نخواهد پخت. در صورتیکه حرارت کم باشد, گوشت کباب مغز پخت نمی‌شود و خام می‌ماند. همچنین دود ناشی از قرار دادن سیخ روی منقل خیلی زیاد است که همین یکی از عوامل ایجاد سرطان است. علاوه بر این برای مراکز طبخ غذا که باید میزان زیادی کباب را پخت کنند این روش نامناسب است.

 

استفاده از کباب پز تابشی برای مراکز طبخ غذا مقرون به صرفه است. پخت همزمان تعداد زیادی کباب آن هم به صورت کاملا یکدست و یکنواخت, کاملا آبدار و ترد و بون دود تنها بخشی از مزایای کباب پز تابشی نسبت روش های قدیمی پخت کباب است.

چرا استفاده از کباب پز تابشی رایج شد؟

با ورود تجهیزات آشپزخانه صنعتی و تجهیزات رستوران مدرن به صنعت غذا,  روش طبخ بسیاری از غذاها تغییر کرد. این تجهیزات باعث ایجاد مزایایی برای رشد صنعت غذا شدند از جمله صرفه جویی در هزینه, زمان و همچنین بهداشت غذا. یکی از این تجهیزات کباب پز تابشی است که امروزه در اغلب آشپزخانه های صنعتی و رستوران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زمانی که مردم متوجه ضرر کباب ذغالی شدند رفته رفته به سمت استفاده از کباب پز تشویق شدند. درست است که مزه هیچ کبابی هنوز نتوانسته است به پای مزه کباب ذغالی برسد, اما موضوع سرطان زا بودن آن نباید فراموش شود. 

 

استفاده از کباب پز تابشی علاوه بر اینکه در زمان و هزینه صرفه جویی کرد باعث کاهش مصرف انرژی نیز شد.

بهترین پیشنهاد برای طبخ کباب چیست؟

بی تردید دستگاه های کباب پز صنعتی موجود در بازار که معمولا با نام کباب پز های تابشی شناخته می شوند. مناسب ترین پیشنهاد برای مراکز طبخ غذا می باشند. این دستگاه ها به نحوی طراحی شده اند که بدون دود یا سوزاندن لایه رویی کباب با عث پخت لایه ای آن می شود. دستگاه های کباب پز تابشی در ابتدا به واسطه انتقال حرارت سریع تابشی، یک لایه سخت روی کباب تشکیل می دهد، این لایه مانع خروج رطوبت و سایر مواد مغذی و معطر از کباب می‌گردد .

در ادامه فرایند پخت کباب، حرارت با یک شیب ملایم ثابت و یکنواخت از سطح بیرونی کباب به داخل آن منتقل شده و موجب پخت کامل (مغز پخت) و یکنواخت کباب می‌گردد .

شما می‌توانید آخرین اخبار و محصولات جدید شرکت را از طریق توییترو اینستاگرام دنبال نمایید.

دستگاه کباب پز تابشی یکی از تجهیزات آشپزخانه صنعتی و تجهیزات رستوران است که استفاده از آن بهترین روش برای پخت کباب است. | تجهیزات رستوران و تجهیزات اشپزخانه صنعتی
بهترین پیشنهاد برای تهیه کباب
کدام روش پخت کباب سرطان زا است!
 
 

2 دیدگاه برای “کدام روش پخت کباب سرطان زا است!”

 1. سجاد دهقانی گفت:

  سلام
  ممنون از مقاله خوب شما

برخی از مشتریان

بیمارستان خاتم الانبیا
دانشگاه ایلام
آسفالت طوس
فولاد آلیاژی ایران
داروسازی کارن
معدن چادرملو
معین دام
دانشگاه علوم پزشکی یزد