حشرات موذی در رستوران و راه کار مقابله با آن ها

تاریخ انتشار : 2019/09/23

مشتریان رستوران در بعضی موارد بعضی از خطاهای یک رستوران را نادیده می‌گیرند. اگر مشتری از طعم و کیفیت غذا راضی باشد از بعضی از موارد مانند انتظار زیاد، یا حتی برخورد بد پرسنل چشم پوشی می‌کنند. اما یک چیز وجود دارد که مشتریان هرگر آن را نمی‌بخشند. وجود حشرات موذی در رستوران

وجود جوندگان، سوسک‌ها، مگس‌ها و سایر آفات مشتریان را آزار می‌دهد و باعث ناراحتی شدیدی آن ها خواهد شد. در نتیجه رستوران مشتریان خود را از دست می‌دهد. وجود این آفت ها و جانوران موذی از نظر روانشناسی نیز به ضرر رستوران تمام خواهد شد. بدتر از آن اگر بازرس بهداشت از وجود این حشرات در رستوران شما با خبر شود و نشانه های از آن ها پیدا کند، رستوران  را به سرعت تعطیل خواهد کرد. همه این موارد سبب از بین رفتن اعتبار رستوران شما و از دست دادن مشتری خواهد شد. همچنین می‌تواند سبب سوء مدیریت در رستوران شما شود.

 

در وهله اول، پاکسازی مناسب آفات برای جلوگیری از وقوع این سناریوهای کابوس وار  ضروری است.

حشرات موذی در رستوران

طبق قوانین بهداشتی حشرات موذی و جانوران موذی نباید در رستوران وجود داشته باشند. این قانون در مورد کل تأسیسات رستوران، از جمله آشپزخانه، اتاق ناهار خوری، حمام، قفسه های کارمندان و مناطق ذخیره سازی زباله صدق می‌کند.  نگه داشتن یک رستوران بدون جوندگان کار آسانی نیست. همانطور که مجله Chef توضیح می‌دهد، رستوران ها شرایط ایده آل برای رشد آفات فراهم می‌کنند: رستوران ها  گرم هستند. مقدار زیادی غذا برای خوردن وجود دارد. زباله های تولید شده در رستوران بسیار زیاد است و از همه مهمتر، مکان های بسیاری برای پنهان شدن در رستوران  وجود دارد. 

انواع حشرات موذی در رستوران و انتقال بیماری ها

موش ها  و سایر جوندگان جانوران موذی خطرناکی هستند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای ایالات متحده (CDC) یازده بیماری را که مستقیماً توسط جوندگان از طریق بزاق، ادرار، مدفوع و خز آنها منتقل می‌شوند، را نام برده است.  این لیست شامل بیماری های خطرناکی مانند لپتوسپیروز، هنتاویروس و سالمونلوز است.

مگس ها و سوسک ها به طرز قابل ملاحظه چندش آور هستند. و به همان اندازه جوندگان مضر هستند. سازمان بهداشت جهانی یادآور می‌شود، كه مگس ها هنگام نشستن روی مواد غذایی می‌توانند وبا ، تراكوم و حتی برخی بیماری های پوستی را منتقل كنند. 

سوسک ها  ارگانیسم هایی را ایجاد می‌کند که باعث بیماری های مشابه می‌شوند ، بسیاری از این بیماری ها بسیار خطرناک هستند .

راه حل مبارزه با این آفت ها و حشرات موذی چیست؟

جوندگان و حشرات موذی یک نگرانی جدی هستند.

برای مقابله با این آفت ها و حشرات موذی باید نکاتی را رعایت کنید.

برای موش ها و سایر جوندگان بهتر است، هرگونه سوراخ و روزنه ای را ببندید.  حیوانات موجود را به دام بیاندازید . ۳۰ دقیقه قبل از تمیز کردن پنجره ها را بازکنید تا هوا عوض شود. یا از سیستم تهویه هوا برای این کار استفاده کنید. ناحیه و محل های مورد نظر را با مواد ضد عفونی کننده یا محلول سفیدکننده رقیق شده اسپری کنید، اجازه دهید این ناحیه کاملا خیس شوند و سپس با حوله های کاغذی یا دستمال های یکبار مصرف، آلودگی ها را پاک کنید. در آخر، کفها را تمیز کرده و سطح آن را با محلول ضد عفونی کننده یا سفید کننده بشویید. پس از اتمام کار ، تمام وسایل تمیز کردن، از جمله دستکش ها ، دور ریخته می‌شوند. رعایت این نکات نه تنها سبب کاهش حشرات موذی در رستوران خواهد شد بلکه تا حدی در کنترل هزینه های رستوران نیز به شما کمک خواهد کرد.

برای جلوگیری از ورود حشرات موذی و آفت ها به رستوران این نکات را رعایت کنید:

  • انبار کردن مواد غذایی در ظروف هر مهر و موم شده.
  • ظروف را از زمین دور نگه دارید.
  • زباله ها را از ساختمان دور نگه دارید.
  • یک قانون تمیزی کاری دقیق را دنبال کنید که روی نقاط حساس آفت مانند ، ظروف زباله و پوشش های تخلیه تمرکز کند.

بهترین راه برای خلاص شدن از آفات و حشرات موذی،  جلوگیری از ابتلا به آلودگی در وهله اول است. برای رسیدن به این نکته باید قبل از راه اندازی رستوران در نحوه طراحی و چیدمان رستوران دقت لازم را انجام داد.  و تمام نکات مربوط به قوانین بهداشت آشپزخانه ها را رعایت کرد.

مجموعه تجهیزات آشپزخانه صنعتی و رستوران پویا صنعت سعی دارد با قرار دادن مقاله های مفید در زمینه راه اندازی رستوران به شما کمک کند تا بتوانید هر چه سریعتر رستوران خود افتتاح کنید، فروش آن را به حداکثر برسانید و هزینه های آن را کنترل کنید.

شما می‌توانید آخرین اخبار و محصولات جدید شرکت را از طریق توییتر و اینستاگرام دنبال نمایید.

حشرات موذی در رستوران و راه کار مقابله با آن ها
 

برخی از مشتریان

بیمارستان خاتم الانبیا
دانشگاه ایلام
آسفالت طوس
فولاد آلیاژی ایران
داروسازی کارن
معدن چادرملو
معین دام
دانشگاه علوم پزشکی یزد