اصلی‌ترین ویژگی‌های یک کباب‌ زن خوب

تاریخ انتشار : 2019/07/17

کباب‌ کوبیده بی‌شک یکی از محبوب‌ترین غذاهای ایرانی ‌می‌باشد. میزان محبوبیت این غذا به‌‌ حدی ‌می‌باشد، که نه‌ تنها بیشترین میزان فروش را در رستوران‌های ایرانی دارد، بلکه به‌صورت پیش فرض در مراسمات و مجالس به‌عنوان غذای اصلی سرو می‌شود. در مهمانی‌ها و مراسمات دوستانه، افرادی که تمایل به انجام کارها به شیوه سنتی دارند، گوشت‌ها را با دست سیخ می‌گیریند و افرادی که تمایل به انجام کارهایشان مطابق با جدیدترین وسایل و تجهیزات روز دارند، از کباب زن‌ دستی شاندرمن استفاده می‌کنند. اما برای یک کبابی چطور؟

آیا یک رستوران بزرگ می‌تواند کل فرایند سیخ‌گیری را با دست  انجام دهد؟ آیا کباب‌ زن دستی شاندرمن، جوابگوی یک کیترینگ می‌باشد؟ آیا یک طباخی نیاز به یک دستگاه در آشپزخانه صنعتی خود را به منظور تسهیل سیخ‌گیری در خود احساس نمی‌کند؟

تاریخچه

دستگاه‌ کباب‌ زن که با نام‌های کباب‌ گیر، سیخ‌ گیر وکوبیده‌ زن نیز شناخته می‌شود، یکی از تجهیزات ضروری هر آشپزخانه صنعتی می‌باشد. نسل اول این دستگاه تقریبا از اواسط دوره‌ی هفتاد وارد بازار شد. البته در ابتدا این دستگاه چندان نتوانست موفق عمل کند، و خود را به عنوان یک وسیله ضروری در آشپزخانه‌های صنعتی جا بیاندازد. اما رفته رفته با ماشینی شدن زندگی اجتماعی مردم و ساخت نسل دوم کباب‌زن‌ها، این دستگاه نیز بیشتر و بیشتر خود را به عنوان یکی از تجهیزات اصلی آَشپزخانه صنعتی معرفی نمود، و تا جایی پیش رفت که امروزه به عنوان یکی از اصلی‌ترین تجهیزات آشپزخانه صنعتی شناخته می‌شود.

نسل اول کباب‌ زن‌ها دارای سیستم گیربکسی بود، که در اثر اصطحلاک بالا میان چرخ‌دنده‌ها، پس از چندسال کار کردن دچار خرابی می‌شد. لذا نسل دوم این دستگاه‌ها با سیستم هیدرولیکی وارد بازار شد تا ضعف‌های دستگاه قبلی را بپوشاند. سیستم‌های گیربکسی و هیدرولیکی هر دو وظیفه‌ی تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی را دارند؛ اما چیزی که باعث ایجاد تفاوت در این دو نوع می‌شود، نحوه انجام این کار می‌باشد.

سیستم دستگاه کباب زن

کباب‌ زن گیربکسی

گیربکس یک جعبه دنده متشکل از چرخ‌دنده می‌باشد، که جهت انتقال گشتاور و تبدیل انرژی استفاده می‌شود. گیربکس‌ها بسته به نیاز و کاربرد، در انواع مختلفی ساخته می‌شوند. گیربکس‌ها را به صورت کلی به چهار دسته تقسیم می‌کنند:

 • گیربکس با چرخ‌ دنده ساده
 • گیربکس با چرخ دنده هلیکال
 • گیربکس با چرخ دنده جناغی
 • گیربکس با چرخ دنده خورشیدی

در کباب‌ زن‌های گیربکسی به علت ارتباط مستقیم میان چرخ‌دنده‌ها، اصطحلاک بسیار بالا می‌باشد و در دراز مدت سبب ساب رفتن چرخ‌ دنده‌ها و خرابی دستگاه‌ کباب‌ زن می‌شود. خرابی کباب‌زن به معنای توقف خط کباب و از آنجائیکه بیشترین غذای سرو شده در رستوران‌ها کباب می‌باشد؛ توقف خط‌ کباب به معنای نابودی رستوران می‌باشد. شاید به‌همین دلیل نیز در ابتدا کباب‌زن‌های گیربکسی نتوانستند جای خود را به‌خوبی در آشپزخانه پیدا کنند.

کباب‌ زن هیدرولیکی

هیدرو در لغت به معنای مایع می‌باشد و سیستم هیدرولیکی، سیستمی است که اساس کارکرد آن مایعات می‌باشند. در کباب‌زن‌های هیدرولیکی به علت تغییر گشتاور و نیرو به کمک روغن، اصطحلاک بسیار پایین می‌باشد و در نتیجه عمر دستگاه نیز به شدت بالا می‌باشد.

سیستم‌های هیدرولیکی دارای اجزا زیر می‌باشند:

 • مخزن روغن هیدرولیک
 • پمپ هیدرولیک
 • شیرهای هیدرولیک
 • مسیر انتقال روغن هیدرولیک
 • عملگر هیدرولیک

امروزه سیستم‌های هیدرولیکی به‌عنوان قوی‌ترین سیستم‌ها شناخته می‌شوند و از لحاظ قدرت در مکان نخست قرار دارند.

اما گیربکسی بودن یا هیدرولیکی بودن تنها ملاک شناسایی خوب یا بد بودن یک دستگاه نمی‌باشد. یکی دیگر از اجزای مهم دستگاه، قالب دستگاه کباب‌زن می‌باشد.

قالب کباب‌ زن

هدف استفاده از یک دستگاه کباب‌ زن درآشپزخانه صنعتی، تهیه کباب مرغوب و با کیفیت می‌باشد. قسمتی از دستگاه که مستقیما بر روی کیفیت کباب اثر می‌گذارد، قالب کباب زن می‌باشد. قالبی که نامتناسب با ابعاد سیخ و از مواد نامرغوب درست شده باشد، می‌تواند سبب سفت شدن کباب و خروج گوشت از کناره‌های قالب کباب زن شود, که نتیجه‌ی آن هم از بین رفتن گوشت و هم ایجاد ظاهر زشت برای دستگاه می‌باشد.

یک قالب کباب‌ زن خوب باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد.

 • شکل قالب متناسب با کبابی باشد، که می‌خواهیم تهیه کنیم.
 • وزن و ابعاد کباب تهیه شده، دقیق و از تلرانس پایینی برخوردار باشد.
 • قالب را به سادگی بتوان از دستگاه باز یا بسته کرد.
 • دوام قالب بالا باشد و پس از مدتی دچار فرسایش نشود.
 • قالب سبک باشد.
 • جنس قالب جوابگوی نیازهای ما باشد

قالب‌ کباب زن را عموما از سه جنس استنلس استیل، چدن و یا آلومینیم می‌سازند. هریک از این سه نوع خواص و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند.

قالب‌های استنلس استیل

استنلس استیل، استیل آلیاژی از پایه آهن می‌باشد. با توجه به وجود عناصر کربن (کمتر از ۲%) و کروم (حداقل ۱۱%) این دستگاه از مقاومت و دوام بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. اما با وجود بالا بودن دوام و مقاومت این قالب‌ها کمتر به آن‌ها پرداخته می‌شود.

قالب‌های استنلس استیل از نظر هزینه‌ای بسیار بالا می‌باشند. همچنین استفاده از این قالب‌ها سبب چسبیدن گوشت به استنلس استیل می‌شود و درنتیجه آن کباب گرفته شده، زیبایی خود را از دست می‌دهد. البته در صورت بالا بردن دمای قالب، گوشت دیگر به آن نمی‌چسبد، اما به علت حرارت بالا، چربی گوشت تبخیر شده، و گوشت خشک می‌شود.

قالب‌های چدن

چدن نوعی آلیاژ آهن و کربن می‌باشد، که از سختی و استحکام بسیار بالایی برخوردار می‌باشد و به شدت در مقابل سایش مقاوم است. این آلیاژ از نظر ماشین کاری چندان خوش تراش نیست، و وزن بسیار زیادی نیز دارد.

قالب‌های چدنی از نظر هزینه‌ای کم‌تر از استنلس استیل می‌باشند، اما با توجه به وزن بسیار بالای آن، چندان مورد پسند مشتری نمی‌باشد.

قالب‌های آلومینیم

آلومینیم، عنصری فلزی می‌باشد، که در عین نرم بودن از قدرت زیادی برخوردار است. سبکی و پایین بودن هزینه این نوع قالب‌ها نسبت به انواع دیگر، سبب شده است، که بیشتر کباب‌زن‌ها از این نوع قالب‌ تهیه شده باشند.

به‌ غیر از دو ویژگی سیستم کارکرد و جنس قالب کباب‌ زن، ویژگی‌های دیگری همچون جنس بدنه، ظرفیت دستگاه، ابعاد و … را نیز باید مورد بررسی قرار داد، اما چیزی که سبب اهمیت این دو ویژگی می‌شود این است که سیستم کارکرد دستگاه کباب‌ زن بر عمر دستگاه و قالب بر کیفیت کباب تهیه شده اثر می‌گذارد و قطعا عمر دستگاه و کیفیت کباب مهم‌ترین فاکتورهایی می‌باشند که هنگام خرید دستگاه کباب‌ زن اهمیت دارد.

 

شما می‌توانید آخرین اخبار و محصولات جدید شرکت را از طریق توییتر و اینستاگرام دنبال نمایید.

اصلی‌ترین ویژگی‌های یک کباب‌ زن خوب
 

7 دیدگاه برای “اصلی‌ترین ویژگی‌های یک کباب‌ زن خوب”

 1. شاهین میرزایی پور گفت:

  سلام
  عمر دستگاه کباب زن هیدورلیکی بالاتره یا کباب زن گیربکسی؟

 2. محمد یاسین گفت:

  سلام
  برای خرید کباب زن حتما باید این ویژگی ها را مدنظر قرار داد ممنون

 3. فردین گفت:

  سلام
  کباب زن هیدورلیکی خیلی بهتر از کباب زن گیربکسی هست

 4. شایان گفت:

  سلام
  یه سوال مهم؟ اصلا برای چی باید کباب زن بخریم؟

برخی از مشتریان

بیمارستان خاتم الانبیا
دانشگاه ایلام
آسفالت طوس
فولاد آلیاژی ایران
داروسازی کارن
معدن چادرملو
معین دام
دانشگاه علوم پزشکی یزد