طراحی داخلی رستوران برگ بنده ای است که اکثر رستوران داران از آن غافل شده اند.

تاریخ انتشار : 2019/09/16

در حالی که رستوران ها با استفاده از موقعیت مکانی، قیمت ها و تبلیغات با یکدیگر رقابت می‌کنند، رستوران های بسیار اندکی هستند، که به طراحی داخلی رستوران و دکوراسیون آشپزخانه های صنعتی اهمیت می‌دهند و از این مزیت رقابتی فوق العاده جذاب بهره می‌برند. بیشتر مردم این را نمی دانند اما طراحی داخلی رستوران بر روی رضایت مشتری تأثیر می گذارد . طراحی مناسب و صحیح رستوران روی سفارش مشتری و میزان آن نیز تاثیر می‌گذارد. حتی بر مدت اقامت آنها در رستوران نیز تأثیر مستقیم  دارد.

 

گزینه های مانند صندلی، نور، موسیقی و معمار ، رستوران همه طراحی داخلی یک رستوران را تشکیل می دهند.

در این مقاله سعی شده است، که شما را با  ایده های جذاب در طراحی داخلی رستوران شیک و نحوه تاثیر آن روی روانشناسی مشتری آشنا کنیم.

اهمیت طراحی داخلی در رستوران ها

طراحی داخلی رستوران شیک  و دکوراسیون آشپزخانه های صنعتی باید بخش مهمی از استراتژی بازاریابی رستوران شما باشد، زیرا ظاهر رستوران شما برای نام تجاری شما بسیار مهم خواهد بود. طراحی داخلی شما اولین چیزی است که مشتری شما هنگام عبور از رستوران متوجه آن می‌شوند. این برداشت اول به شما نشان می‌دهد، که چگونه مشتریان برند شما را درک می کنند و از شما چه انتظاری دارند، بنابراین نمی‌توان اهمیت طراحی داخلی رستوران را مورد توجه قرار نداد.

در اینجا دلایلی در مورد اهمیت  طراحی داخلی رستوران مطرح شده است:

 • طراحی داخلی رستوران در رستورانها برای استراتژی برندسازی بسیار مهم است. ظاهر رستوران بر نحوه درک مشتریان از مفهوم رستوران تأثیر خواهد گذاشت. فضای داخلی شیک یا بسیار روشن باعث ایجاد تصور منفی بر روی مشتریان می‌شود و به طور بالقوه باعث می‌شود آنها حتی قبل از غذا خوردن رستوران را ترک شوند. یک ایده داخلی ایده آل برای رستوران استفاده از نور طبیعی در حد توان خود است تا مکان شما غیر قابل وصف کند.

 

 

 

 • طراحی داخلی خوب به معنای طراحی داخلی بازار است. شما می‌توانید از طراحی داخلی خود برای بازاریابی رستوران در میان مشتریان هدف خود استفاده کنید. اگر چیزی منحصر به فرد در مورد فضای داخلی شما وجود دارد، آن را عمومی کنید. مردم دوست دارند فکر کنند که آنها بخشی از چیزی منحصر به فرد هستند.

 

.

 

 

عناصر طراحی داخلی رستوران و نحوه تأثیر آنها بر مشتریان

اکنون که می‌دانید، چرا طراحی داخلی در رستوران ها از اهمیت بالایی برخوردار است، ما به تأثیر طراحی داخلی بر رضایت مشتری و روانشناسی مشتری می‌پردازیم. برای درک اینکه چگونه ۶ عنصر طراحی داخلی در رستوران ها می‌توانند بر رضایت مشتری به شکلی چشمگیر تأثیر بگذارند. در ادامه مقاله همراه ما باشید.

عناصر اصلی طراحی داخلی رستوران شامل موارد زیر است:

 • طراحی معماری
 • روشنایی
 • صندلی
 • رنگها
 • بو
 • آکوستیک یا موسیقی

معماری و طراحی

معماری و طراحی مهمترین جنبه های طراحی داخلی رستوران است. نحوه طراحی داخلی و نحوه قرارگیری همه عناصر خود نقش اساسی در تعیین ظاهر رستوران شما دارد. همچنین تأثیر عمده‌ای بر رضایت مشتری خواهد داشت. معماری و طراحی داخلی رستوران شامل برنامه ریزی برای چیدمان رستوران شما است. در صورتی که پرسنل شما نتوانند به خوبی سرویس دهند و مشتریان نتوانند در فضای رستوران احساس راحتی کنند ، این سبب ناراضایتی مشتری خواهد شد.

نقشه طبقه رستوران شما باید به گونه ای باشد، که برای هر فردی که نشسته است، یک فضای مجزا وجود داشته باشد. در رستوران، مساحت ۲۰ متر مربع برای هر صندلی ایده آل است. فضای صندلی ها باید یه گونه ای طراحی شده باشد، که حرکت بین آن ها راحت باشد و پرسنل هنگام پذیرایی مشکل نداشته باشند.

اطمینان حاصل کنید که پرسنل شما می توانند مشتری ها را ببینند و مشتریان شما می توانند همیشه پرسنل را ببینند.

سرویس بهداشتی باید دور از آشپزخانه باشد، اما باید در طراحی داخلی رستوران شما قابل مشاهده است. اگر در پشت دیوار یا جایی به سمت خارج است ، حتماً یک تابلو جهت راهنمایی مشتریان قرار دهید.

نورپردازی

نورپردازی مهمترین قسمت از طراحی داخلی رستوران شما است..از نظر فنی سه نوع نورپردازی وجود دارد: نورپردازی محیط ، نورپردازی کار و نزیینی.

 • نورپردازی محیط ، شکل و شمایل کلی رستوران شما را تعریف می کند. آیا رستوران شما کم نور است یا روشن و یا نور چراغ ها زیاد است. رستوران های خوب معمولاً برای ایجاد روحیه و هاله آرامش از نورپردازی محیط کم نور استفاده می‌کنند. از آنجا که رستوران ها تمایل به  ماندن مشتری در رستوران است تا بیشتر سفارش غذا دهد این نور پردازی بسیار عالی است.
 • روشنایی کار وظیفه نوری است که برای انجام کارها به کار می‌رود. این چراغ هایی هستند که پرسنل را قادر می‌سازند تا کار کنند و مشتریان بتوانند منو و سفارش را بخوانند. این نور از نظر استراتژیک مورد استفاده قرار می‌گیرد تا هدف نور محیط از بین نرود اما در عین حال عملکرد خود را به خوبی انجام می دهد. از این نوع پردازی. می‌توانید برای برجسته کردن مسیرها استفاده کنید.
 • چراغ های تزیینی، چراغ هایی هستند که برای نور اضافی استفاده می‌شوند. اما بیشتر برای اهداف تزئینی استفاده می‌شوند. شما می‌توانید از این چراغ ها برای تقویت رنگ های برند خود استفاده کنید اما استفاده بیش از حد از آن سبب از بین رفتن سایر نور ها خواهد شد .

به عنوان یک صاحب رستوران و نه یک طراح داخلی ، ممکن است احساس کنید که همه این چراغ ها یکسان هستند. درست است، برای چشم غیرمستقیم تفاوت چندانی بین این سه وجود ندارد، اما در صورت استفاده نادرست از این سه نوع پردازی، نتیجه می تواند کابوس آور باشد.

 

بنابراین، بهتر خواهد بود تفاوت بین این سه را درک کنیم.

صندلی

صندلی یکی دیگر از موارد مهم  در طراحی داخلی رستوران است. نوع صندلی هایی که استفاده می‌کنید، روی روانشناسی مشتری و رضایت آن‌ها نیز تأثیر دارد. صندلی های رستوران مک دونالد  راحت و سبک هستند اما به شما این حس را می‌دهد که زیاد نباید روی این صندلی ها بشینید. همه این‌ها باعث می‌شود، تا مشتری سریع غذا بخورد و زودتر محل را ترک کند. از طرف دیگر،  رستوران های شیک و مدرن دارای صندلی های راحت ، هستند. این امر باعث می شود تا مشتریان بیشتر بمانند و سفارش بیشتری  بدهند.

رنگ

هنگام طراحی داخلی رستوران به رنگ ها و ترکیب آن ها دقت کنید. اصلی ترین چیزی که بر رنگ هایی که باید در رستوران خود استفاده کنید، تأثیر می‌گذارد مشتری مداری شماست. رنگ های مختلف باعث ایجاد احساسات مختلف می‌شوند و حالات مختلفی را ایجاد می‌کنند. برای پی بردن به اهمیت استفاده از رنگ ها “مقاله رنگ های رستوران ابزاری قدرتمند برای شکل دادن به نحوه رفتار مشتریان در رستوران شما است “ مطالعه کنید.

عطر و بو

باور کنید یا نه، بازاریابی عطر و بو نیز وجود دارد. به این فکر کنید که هنگام عبور از یک رستوران بو و عطر خوش به مشام شما برسد. در این لحظه چه اتفاقی برای شما می‌افتد؟  بوی محصولات بر شما غلبه می‌کند و شما را برای رفتن به رستوران تحریک می‌کند. این ممکن است دور از ذهن به نظر برسد، اما طبق یک مطالعه ، عطرهای مناسب می‌توانند فروش مواد غذایی شما را ۳۰۰٪ افزایش دهند، بنابراین مطمئن شوید که آن را در طراحی داخلی رستوران خود گنجانده اید.

 

در حقیقت، طبق اعلام دانشگاه Paderborn ، عطرها ۶٪ افزایش خرید ، ۱۴٫۸٪ قصد خرید و  ۹٫۱۵٪ مدت اقامت مشتری را افزایش می‌دهد.

گذاشتن برخی بوها از داخل آشپزخانه می‌تواند، اشتها را افزایش دهد. می‌توانید برای این کار به دنبال آشپزخانه باز باشید و یا حتی تهویه را از این طریق مدیریت کنید. کار دیگری که می‌توانید انجام دهید، این است که به سراغ رایحه های مصنوعی بروید. درست مانند رنگ ها، عطرهای مختلف احساسات متفاوتی در افراد ایجاد می‌کنند.

بابونه، اسطوخودوس و وانیل استرس را کاهش می‌دهد و ذهن را آرام می‌کند و باعث می‌شود، مشتریان احساس آرامش بیشتری داشته باشند. بوی نان تازه باعث یادآوری خاطره های گذشته و نوستال|ی برای افراد است. عطرهای نعناع ، خیار و مرکبات باعث می شود فرد احساس تازه گی کند.

 

 

 

بسته به نوع رستوران و رضایت مشتری، می‌توانید انواع بوها را انتخاب کنید. فقط به یاد داشته باشید که هرگز از کباب کردن به عنوان رایحه خود استفاده نکنید، زیرا این کار ضمن آلوده کردن محیط، سبب از بین رفتن اشتها نیز می‌شود.

اکوستیک یا موسیقی

ممکن است فکر کنید که موسیقی یا انتخاب آن لزوماً مهم نیست، اما این نادرست ترین تصور شما ممکن است باشد.  در واقع موسیقی در رستوران  خلاء های یک رستوران را پر کند. برای انتخاب درست موسیقی در رستوران مقاله پخش موسیقی در رستوران راهی بسیار آسان و ارزان برای جذب مشتری است. را به دقت مطالعه کنید.

 

 بیش از نیمی از بازاریابی درک روانشناسی از مشتری و استفاده از آن برای به دست آوردن آنچه می خواهید است. از این نکات در طراحی داخلی رستوران خود استفاده کنید، تا اطمینان حاصل کنید که تأثیر مطلوبی بر روی مشتریان خود گذاشته و باعث می‌شود که آنها دوباره و دوباره به رستوران شما بیایند. یک رستوران شیک همه موارد ذکر شده در بالا را برای رسیدن به موفقیت رعایت می کند.

مجموعه تجهیزات آشپزخانه صنعتی و رستوران پویا صنعت سعی دارد با قرار دادن مقاله های مفید در زمینه راه اندازی رستوران به شما کمک کند تا بتوانید هر چه سریعتر رستوران خود افتتاح کنید، فروش آن را به حداکثر برسانید و هزینه های آن را کنترل کنید.

شما می‌توانید آخرین اخبار و محصولات جدید شرکت را از طریق توییتر و اینستاگرام دنبال نمایید.

طراحی داخلی رستوران برگ بنده ای است که اکثر رستوران داران از آن غافل شده اند.
 

برخی از مشتریان

بیمارستان خاتم الانبیا
دانشگاه ایلام
آسفالت طوس
فولاد آلیاژی ایران
داروسازی کارن
معدن چادرملو
معین دام
دانشگاه علوم پزشکی یزد