ساخت قالب پت(PET)

تاریخ انتشار : 2015/06/02

قالب سازی و ساخت بطری پت (PET) یکی از فرایند های تخصصی در صنعت می‌باشد. برای ساخت پت مناسب به تخصص و تجربه فروان نیاز است. در حقیقت تلفیق دو نیروی تجربه و مهارت می‌تواند باعث موفیقت صنعت قالب سازی شود.

تاریخچه ورود پت به بازار

در تاریخ ۱۹۴۷ برای اولین بار بود که بطری های پلاستیکی وارد بازار شدند.  این بطری ها به دلیل کم حجم بودن , وزن سبکشان وهمچنین مقاومت آن‌ها به سرعت جایگزین بطری های شیشه ای  شدند. اما تولید آن‌‌ها هزینه زیادی در برداشت. برای رفع این مشکل پلی اتیلن متراکم وارد این صنعت شد.

بطری های پلاستیکی به روش های متفاوتی تولید می‌شوند:

  1. پلی اتیلن متراکم HDPE
  2. پلی اتیلن کم تراکم LDPE
  3. پلی اتیان ترفتالات PET
تاریخچه پت

PET چیست؟

امروزه بیشتر بطری‌ها از جنس پلی اتیلن ترفتالات یا به اختصار PET ساخته می‌شوند. PET یک پلیمر است که از هیدروکربن های نفتی ساخته می‌شود.  شفافیت, ارزانی, مقاومت شیمیایی بالا, ظاهر زیبا , سبک بودن, استحکام بالا و جذب پایین عطر و طعم تنها بخشی از مزایای استفاده از PET  در مقایسه با سایر روش ها می‌باشد.

فرآیند تولید بطری پت

فرایند تولید پت دو مرحله دارد زیرا پت در حالت مذاب استحکام لازم را ندارد.

  • PET از یک لوله دراز و باریک ساخته می‌شود که به آن در اصطلاح علمی پریفرم گفته می‌شود.
  • پریفرم های آماده شده در دستگاه قرار می‌گیرندو تحت فشار و حرارات بالا در قالب مخصوص به شکل بطری درمی‌آیند.

خلاصه فرایند تولید:

لوله های مواد کش, مواد اولیه PET داخل سیلوی مواد را وارد قسمت گازگیر میکنند.این مواد نزدیک ۶ ساعت و در دمای ۱۴۰ تا ۱۷۰ سانتی گراد گاز گیری می‌شوند. سپس مواد آماده شده وارد ماشین تزریق می شوند. طی فرایند تزریق این مواد ذوب شده و به داخل قالب تزریق می‌شوند.توسط چیلر قطعات داخل قالب خنک می‌شوند. و قطعه شفاف از قالی خارج می‌شود.

فرایند تولید بطری پت

مواد اولیه PET

در حال حاضر بیشتر پریفرم ها با مواد PET گرید بطری و ویسکوزیته ۰٫۷۸۱ و ۰٫۸۲۱ تولید می شوند.

  • PET گرید بطری با ویسکوزیته ۰٫۷۸+-۰٫۰۲ برای تولید بطری پت آب معدنی, مواد خوراکی و محصولات آرایشی و بهداشتی مناسب است
  • PET گرید بطریبا ویسکوزیته ۰٫۸۲+-۰٫۰۲ برای تولید بطری‌»های گازدار کربناتی‌, ماءالشعیر,  داروها و ظروف جار با دهانه بزرگ بسیار مناسب است.

ویسکوزیته چیست؟ 

هنگامیکه مایع یا گاز تحت تنش برشی قرار می‌گیرد, به مقائمت اصطکاکی مایع یا گاز در برابر لغزیدن لایه های ویسکوزیته می‌گویند. این فرآیند را با نام های دیگری مانند گران روی, چسبناکی و لزجت نیز می‌شناسند.

چرا در فرایند شکل گیری پریفرم, ترکیب افزودنی و گرانول PET را ادغام می‌کنند؟

زیرا  به دلیل حفظ ثبات و یکنواختی و همچنین ایجاد ترکیبی همگون با پلیمر فرایند فوق انجام می‌شود. در نتیجه این فرایند باعث حفظ ویژگی های ظاهری و توزیع یکنواخت خواص افزودنی می‌شود. علاوه بر این ثبات کیفی محصول در طی این فرایند نیز حفظ می‌شود.

مجموعه تولید صنعتی پویا صنعت طراح و سازنده انواع قالب پت

این مجموعه مفتخر است با سابقه ای بیش از ده سال و با بهره گیری از زیرساخت های مناسب سخت افزاری و به کارگیری نیروهای مجرب، متخصص و متعهد انواع سفارشات طراحی و ساخت انواع قالب پت و قالب سازی را پذیرا می باشد.

طراحی انواع قالب پت

چرا پویا صنعت را به عنوان سازنده و طراح قالب های پت خود انتخاب کنیم؟

آنچه ما را متمایز می سازد بهره گیری از جدید ترین دستگاه های سخت افزاری و به روز ترین نرم افزار ها و توانمندترین نیروهای تخصصی است.آنچه به ما میسپارید از نظر کیفیت و قیمت قابل تضمین است. مجموعه پویا صنعت به دلیل همکاری با سازمان های بزرگ دولتی و خصوصی نظیر کارخانه روغن آفتاب، داتیس و ….تجربه و توانمندی کافی برای اجرای طرح های متنوع شما را دارا می باشد.

چرا پویا صنعت را انتخاب میکنیم

پویا صنعت چگونه میتواند سفارش متفاوت را پیاده سازی و اجرا کند؟

آنچه مسلم است تنوع انواع قالب های پت، تفاوت سلیقه ها، اشکال و طراح های مختلف،  سفارش دهنده را سردرگم و پر از تردید می نماید. مجموعه  پویا صنعت میتواند راهنما و مشاور مناسبی برای  بهترین طراحی قالب های پت شما باشد.

انچه گفته شد در مجموعه پویا صنعت فراهم شده است. این مجموعه میتواند انواع مختلف و متنوع قالب های پت را بر اساس سلیقه شما طراحی و تولید نماید و مشاوری مناسب در انتخاب قالب شما باشد.

گروه تولیدی صنعتی پویا صنعت برای جلب رضایتمندی مشتریان خود علاوه بر داشتن خدمات پس از فروش گسترده, خدمات دیگری شامل طراحی و ساخت انواع قالب کباب زن | کباب گیر و همچنین تعمیر انواع دستگاه های کباب زن | کباب گیر اتوماتیک را نیز ارائه می‌دهد.

انتخاب پویا صنعت صرفه جویی در زمان، کاهش هزینه ها و فراهم شدن خواسته ها را به همراه دارد.

شما می‌توانید آخرین اخبار و محصولات جدید شرکت را از طریق توییتر و اینستاگرام دنبال نمایید.

ساخت قالب پت(PET)
 

برخی از مشتریان

بیمارستان خاتم الانبیا
دانشگاه ایلام
آسفالت طوس
فولاد آلیاژی ایران
داروسازی کارن
معدن چادرملو
معین دام
دانشگاه علوم پزشکی یزد