راه اندازی آشپزخانه صنعتی

تاریخ انتشار : 2016/07/11

راه اندازی آشپزخانه صنعتی یکی از بهترین راه ها برای کسب درآمد است. همین امر سبب شده است عده‌ای زیادی از افراد به این شغل با دید مثبت نگاه کنند. بسیاری از افراد تمایل و حتی زمانی برای آشپزی ندارند. تغییر جمعیتی و همچنین در تغییر در سبک زندگی و ذائقه مردم باعث شده است که صنعت غذایی با سرعت گسترش پیدا کند. راه اندازی و تجهیز آشپزخانه صنعتی برخلاف ظاهر آن کاری بسیار پیچیده و سخت است. تجهیزات رستوران و تجهیزات آشپزخانه و یا لوازم آشپزخانه صنعتی صنعتی یکی از مهم ترین موارد برای راه اندازی رستوران یا آشپزخانه صنعتی است. طراحی آشپزخانه صنعتی باید با دقت و ظرافت خاصی انجام شود. اما یک سوال مهم و اساسی وجود دارد. آیا این افراد با مفهوم آشپزخانه صنعتی آشنا هستند.

با مفهوم آشپزخانه صنعتی آشنا شوید

 آشپزخانه صنعتی به معنی آشپزخانه تجاری است, که آشپزی و پخت و پز در آن به منظور اهداف تجاری انجام می‌گیرد. این نوع آشپزخانه ‌ها نیاز به تجهیزات و لوازم حرفه ای, متفاوت و مدرن دارند، تا بتوانند در کمترین زمان ممکن غذایی با کیفیت و گرم در اختیار مشتری قرار دهد. آشپزخانه صنعتی محلی برای طبخ و پخت غذا به صورت حرفه ای و در میزان زیادی است. در این آشپزخانه‌ها تعدادی سرآشپز, کمک آشپز‌ و افراد ساده حضور دارند، که همگی در حال تهیه و پخت غذا می‌باشند. گسترش و ورودی تکنولوژی به صنعت غذا باعث شده است که در زمان و هزینه صرفه جویی قابل توجهی به وجود آید.

تفاوت آشپزخانه صنعتی با آشپزخانه منزل

تجهیزات و لوازم آشپزخانه صنعتی بسیار متفاوت از تجهیزات در اشپزخانه منزل است. حتی نوع طبخ غذا و میزان آن نیز با آشپزخانه منزل متفاوت است. در منزل باید برای افراد یک خانواده غذا طبخ کرد, اکثرا وظیفه پخت غذا بر عهده مادر خانه است. اما در یک آشپزخانه صنعتی که محل سرویس دهی در یک رستوران, کافی شاپ, هتل, تالار و یا فست فود است، باید ذائقه, سلیقه و حتی میزان طبخ غذا را در مقیاس بزرگ در نظر گرفت. برای رعایت همه موارد گفته شده در ابتدا باید فضایی مناسب را آماده و تجهیز کرد. به همین دلیل تجهیز آشپزخانه صنعتی با تجهیز آشپزخانه منزل متفاوت است.

ورود تکنولوژی به آشپزخانه صنعتی

ورود تکنولوژی به همه صنعت‌ها باعث رونق گرفتن و دگرگون شدن آن صنعت شده است. صنعت غذا نیز از این قاعده مستثنی نیست.  گسترش و ورود تکنولوژی به صنعت غذا باعث شده است، که در زمان و هزینه صرفه جویی قابل توجهی به وجود آید. با توجه به ورود تکنولوژی، لوازم آشپزخانه صنعتی و تجهیزات رستوران  هر روز مدرن تر شده اند و همین امر سبب شده است سرعت آماده سازی, پخت و طبخ, سرو, شست و شو و نظافت کاهش پیدا کند. هر چه این لوازم و تجهیزات به روز تر شدند، کاهش هزینه ها نیز بیشتر به چشم خورد. زمانی که دستگاه کار چند نفر را به صورت همزمان  انجام می‌دهد; مسلم است که در هزینه نیروی انسانی صرفه جویی خواهد شد. تکنولوژی باعث افزایش بهداشت در سیستم آشپزخانه های صنعتی شد، زیرا  دخالت مستقیم نیروی انسانی به خصوص دخالت دست را در فرآیند طبخ غذا کاهش داد. 

ویژگی تجهیزات آشپزخانه صنعتی

برای تجهیز آشپزخانه صنعتی خوب و مدرن باید از ابتدا شروع کرد. برای داشتن یک سیسنم پیشرفته و یکپارچه در اشپزخانه باید همه مراحل و خرید تجهیزات را به دقت و گام به گام انجام داد. تجهیزات آماده سازی, تجهیزات پخت, سیستم های برودتی و تجهیزات جانبی, دقت در انتخاب و رعایت کیفیت در همه این موارد منجر به افزایش ارتقا سطح کیفی و کمی آشپزخانه می‌شود.

طراحی آشپزخانه صنعتی با توجه به فضای مورد نظر نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از آن جایی که آشپزخانه محلی است که غذا در آن طبخ, سرو, نگه داری می‌شود, باید در چیدمان, طراحی و دیزاین آن با سلیقه و بسیار حرفه ای عمل کرد. همچنین در طراحی رعایت بهداشت در آشپزخانه را هرگز فراموش نکنید. 

مراحل راه اندازی یک آشپزخانه مدرن

برای راه اندازی یک آشپزخانه مدرن و عالی باید مراحل زیر را رعایت کرد:

 • اختصاص فضای مناسب
 • طراحی و چیدمان خوب
 • تهیه منوی غذایی متنوع
 • خرید تجهیزات و وسایل باکیفیت
 • آموزش پرسنل
 • انتخاب نام با مفهوم
 • بررسی موقعیت آشپزخانه
 • بررسی رقبا

موارد زیر را برای داشتن یک آشپزخانه خوب رعایت کنید:

 • محلی مناسب برای آماده سازی و طبخ غذا آماده کنید.
 • بهداشت آشپزخانه را رعایت کنید.
 • اجزا و تجهیزات را با دقت انتخاب کنید.
 • خط تولید آشپزخانه صنعتی را طراحی کنید.
 • چیدمان مناسب را بررسی کنید.

در چیدمان آشپزخانه صنعتی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

چیدمان صحیح و درست آشپزخانه صنعتی در بالابردن بازدهی و راندمان کاری نقش مستقیمی ایفا می‌کند. توجه به این نکته باعث می‌شود که کارکنان و پرسنل بتوانند، در محیطی آرام و رضایت بخش به کار خود بپردازند. چیدمان صحیح سبب افرایش بهره وری انرژی آشپزخانه خواهد شد. طراحی باید به نحوی صورت گیرد که کمترین هدر رفت انرژی را در آشپزخانه داشته باشید.

انواع پیکربندی یا چیدمان در راه اندازی و طراحی آشپزخانه صنعتی

برای طراحی یک آشپزخانه صنعتی به صورت جامع و کامل و برحسب نوع منو و نوع رستوران پیکربندی‌ها  و چیدمان‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه شما را با آن‌ها آشنا می‌کنیم. 

پیکربندی خطی: این نوع پیکربندی برای پیتزا فروشی, فست فود و ساندویچی بسار مناسب است. چون آن‌ها در منوی غذایی خود تنوع زیادی ندارند. در نتیجه غذاها به صورت خطی آماده می‌شود.

پیکربندی ارگونومیک: در آشپزخانه هایی که سرعت آماده سازی غذا بسیار مهم است، از این نوع پیکربندی استفاده می‌کنند.

پیکربندی منطقه‌ای: در این نوع پیکربندی میزها به صورت منطقه ای کنار هم قرار می‌گیرند. و برای کارایی بهتر همه میزها با تجهیزات کامل تجهیز می‌شوند. به طور مثال میز کار برش در کنار چاقو, سطل آشغال,  تخته کار و غیره همه یکجا و دی یک منطقه قرار می‌گیرند.

پیکربندی جزیره ای: در این نوع پیکریندی در وسط آشپزخانه بلوکی قرار می‌گیرد، که از آن برای معمولا برای پخت و پز استفاده می‌شود. در اطراف این بلوک میزها مانند پیکربندی منطقه ای کنار هم قرار می‌گیرند و بقیه مراحل آماده سازی روی میز‌ها انجام می‌شود.

دسته بندی تجهیزات آشپزخانه صنعتی

با انتخاب دقیق در تجهیزات می توانید سرعت پخت و پز, سرو  و نظافت را بالا ببرید. دسته بندی تجهیزات آشپزخانه صنعتی به شرح ذیل است:

 • تجهیزات آماده سازی
 • تجهیزات پخت
 • تجهیزات سرو غذا
 • تجهیزات شست و شو و نظافتی
 • تجهیزات نگه داری
 • تجهیزات انبار

راه اندازی آشپزخانه صنعتی از صفر تا صد

برای راه اندازی یک آشپزخانه  مدرن و صنعتی نیاز به یک شرکت مشاور و متهد وجود دارد, تا در کمترین زمان ممکن و با به صرفه ترین قیمت ها شما را همراهی کند. مشاوره و راه اندازی آشپزخانه صنعتی یکی از خدمات گروه تولیدی پویا صنعت یزد است.

 گروه تولیدی صنعتی پویا صنعت یکی از بزرگترین تولید کنندگان و تامین کنندگان در حوزه تجهیزات آشپزخانه صنعتی و همچنین طراحی آشپزخانه صنعتی می‌باشد. و از مرحله طراحی تا تولید, نصب و راه اندازی آشپزخانه صنعتی, به طور کامل و حرفه ای همراه مشتریان خود خواهد بود.

تجهیزات رستوران,  تجهیزات کافی شاپ , تجهیزات فست فود,  تجهیزات هتل و تجهیزات تالار از دیگر خدمات این گروه تولیدی است.

این گروه با تکیه بر شعار “فروش, آغاز تعهد ماست”موفق به جلب رضایت مشتریان خود شده است.

گروه تولیدی صنعتی پویا صنعت با بهره گیری از بهترین کارشناسان متخصص دارای خدمات گسترده پس از فروش است.

شما می‌توانید آخرین اخبار و محصولات جدید شرکت را از طریق توییتر و اینستاگرام دنبال نمایید.

راه اندازی آشپزخانه صنعتی
راه اندازی تجهیزات آشپزخانه صنعتی
 

یک دیدگاه برای “راه اندازی آشپزخانه صنعتی”

 1. […] هایی باشد؟ امروزه در بازار صنعت آشپزی شاهد تنوع زیادی در تجهیزات آشپزخانه صنعتی و تجهیزات رستوران به ویژه دستگاه کباب زن هستیم. دستگاه […]

برخی از مشتریان

بیمارستان خاتم الانبیا
دانشگاه ایلام
آسفالت طوس
فولاد آلیاژی ایران
داروسازی کارن
معدن چادرملو
معین دام
دانشگاه علوم پزشکی یزد