با رعایت تکنیک های دیزاین غذا، مشتری توان مقاومت در برابر بشقاب غذا را ندارد.

تاریخ انتشار : 2019/09/21

دیزاین یا سرو بشقاب غذا هنر اصلاح، پردازش، چیدمان یا تزئین غذا، برای تقویت جذابیت زیبایی شناختی آن است. نمایش بصری غذا برای بسیاری از سرآشپزها و مشتریان اهمیت زیادی دارد. دیزاین غذا به بهترین شکل باعث می‌شود، که طعم غذا از نظر روانشناختی برای مشتریان بهتر و دلچسب تر باشد. مشتریان غذایی را که به درستی چیدمان شده است، را دوست دارند. سرو بشقاب غذا به بهترین شکل نشان دهنده سطح رستوران شما است. بنابراین، ارائه و سرو غذا به اندازه طعم و عطر و طعم آن برای یک بشقاب ضروری است. و باعث جذب مشتری خواهد شد.

اهمیت دیزاین غذا

در اینجا دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد، دیزاین غذا به یک ضرورت در رستوران ها تبدیل شده است:

  • دیزاین جذاب روی مشتری تاثیر گذار است. ( جذب مشتری بیشتر )
  • دیزاین غذا برای بازاریابی غذا و رستوران ضروری است.
  •  دیزاین غذا با کیفیت رستوران ارتباط برقرار می کند.
  • بشقاب غذا را خوشمزه تر جلوه می دهد.

دیزاین غذای جذاب روی مشتری تاثیر گذار است

نحوه ظاهر یک بشقاب غذا تأثیر بسزایی در نحوه درک آن دارد. تا به حال به این موضوع فکر کرده اید، که چرا غذاهایی که به طور مثال در تبلغیات می‌بینید، برای شما جذاب تراز غذای خانگی  هستند؟ این امر به این دلیل است، که ما حتی قبل از چشیدن غذا در مورد آن قضاوت می کنیم. این موضوع  به دید ما بستگی دارد. دیزاین غذا باعث می‌شود، که مشتری به راحتی برای غذا پول خرج کند. چون مشتری احساس می‌کند، که غذا از مواد اولیه درجه یک تهیه شده است و برای آن زمان زیادی خرج شده است. در یک آزمایش ساده: به مردم یک سالاد با دو ظاهر متفاوت ارائه شد. یک بشقاب سالاد بسیار ساده و بشقاب دیگر بسیار شیک و زیبا طراحی شده بودند. 

براساس این نظرسنجی، اکثر افراد بشقاب با دیزاین زیبا را ترجیح دادند. و حتی برای آن ها این بشقاب خوشمزه تر نیز بود. به همین دلیل با رضایت کامل هزینه بشقاب را پرداخت کرند.  این یک راهکار برای مدیریت رستوران و افزایش سود رستوران است.

دیزاین غذا نکته مهم برای بازاریابی غذا و رستوران

حفظ زیبایی شناسی غذا به اندازه  حفظ زیبایی شناسی رستوران مهم است. امروزه رسانه های اجتماعی به یک جز جدایی ناپذیر در زندگی ما تبدیل شده اند. در نتیجه  حتی پیش پا افتاده ترین اتفاقات در شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام، فیس بوک بارگذاری شده اند. با آمدن وبلاگ نویسان غذایی، نحوه چیدمان و سرو غذا اهمیت جدیدی پیدا کرد. و دانستن برخی ترفندهای ارائه و سرو غذا برای تأثیر ماندگار غذا روی مشتریان، ضروری شده است. با توجه به افزایش تعداد وبلاگ نویسان مواد غذایی شما باید اطمینان حاصل کنید، که هر یک از غذاهای شما به روشی زیبایی سرو می شود. برای درک بهتر این موضوع پیشنهاد میشود مقاله افزایش فروش با تبلیغات در اینستاگرام را مطالعه کنید.

دیزاین غذا با کیفیت رستوران ارتباط برقرار می‌کند

نحوه دیزاین غذای شما نشانگر چگونگی تجربه کارکنان آشپزخانه شماست. دیزاین غذای ضعیف  نشان دهنده یک آشپزخانه نادرست و حتی کیفیت پایین  مواد غذایی است. از طرف دیگر، بشقاب هایی که از نظر بصری برای مشتری جذاب باشند، از نظر کیفیت نیز مورد تایید مشتری قرار خواهند گرفت. بنابراین، از نظر روانشناختی با کیفیت کیفیت رستوران شما ارتباط برقرار می کند.

دیزاین غذای مناسب در جذب مشتری نیز موثر است.

بشقاب غذا را خوشمزه تر جلوه می‌دهد

دیزاین غذا از طریق ترکیبات اندازه گیری شده بین ظرف و سس، چاشنی  صورت می‌گیرد. همه این ترکیبات و مواد تشکیل دهنده نه تنها باعث جذاب تر شدن بشقاب می‌شوند، بلکه  باعث افزایش طعم و کیفیت غذا می شوند. هر سس و هر تکه ای ازچاشنی‌ها بافت و طعم متفاوتی به ظرف اضافه می‌کنند. بنابراین ارائه مواد غذایی باعث می‌شود، ظرف نه تنها از نظر بصری خوشایند باشد، بلکه از آن نیز خوش طعم تر باشد.

تکنیک های دیزاین غذا که باید در آشپزخانه خود پیاده سازی کنید

اگرچه ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، اما تزیین و دیزاین غذا به صورت اشتها آور، یک هنر و یک علم است و به دقت زیادی نیاز دارد.

در زیر برخی از نکات دیزاین غذا که باید در هنگام سرو بشقاب به خاطر داشته باشید. آورده شده است:

  1. شکل بشقاب
  2. اندازه بشقاب
  3. رنگ بشقاب
  4. تزیین در جهت عقربه های ساعت
  5. زمان سنجی
  6. تزیین مناسب

شکل بشقاب

شکل بشقاب که شما برای ارائه غذای خود انتخاب کرده اید، بر نحوه درک غذای شما تأثیر می‌گذارد. در حقیقت، اشکال خاصی فقط برای غذاهای خاص مناسب است. به عنوان مثال، بشقاب زاویه ای یا گوشه دار، به غذا جلوه ای  براق و مدرن می‌بخشد و آن را بسیار شیک نشان می‌دهد. از این رو برای ارائه دسرهای مدرن یا غذاهای امروزی استفاده می‌شوند. از طرف دیگر، بشقاب های گرد باعث می‌شوند، که غذاها سالم‌تر به نظر برسند. 

استفاده از بشقاب و ظروف شکسته یا خراب می‌تواند، روی مشتری اثری مخرب داشته باشد. همیشه ظروف خود را به طور مرتب چک کنید. بسیاری از تکنیک های ارائه غذا شامل استفاده از بشقاب با اشکال و رنگ های مختلف است.  چک کردن این موارد یکی از راه های کنترل هزینه های رستوران است. 

 

اندازه بشقاب

اگر می خواهید بشقاب غذای شما به درستی دیزاین شود، رعایت تناسب در غذا بسیار مهم است. این نکته بسایر مهم در دیزاین غذا  است. تناسب درست یک بشقاب غذا نه تنها برای جذابیت آن ضروری است، بلکه در کنترل هزینه ها نیز نقش اساسی دارد. در مورد طراحی و دیزاین غذا باید از قبل تصمیم گیری شود. 

در انتخاب بشقاب مناسب غذا  نیز دقت کنید. اندازه بشقاب باید متناسب باشد. اندازه بشقاب یا اندازه کاسه باید با اندازه و مقدار غذای سرو شده مطابقت داشته باشد. اگر بشقاب برای اندازه غذای ارائه شده خیلی کوچک باشد، این کاملا یک بشقاب غیر حرفه ای است.  و می‌تواند ظرف را کثیف و شلوغ جلوه دهد. از طرف دیگر، اگر اندازه غذا کم باشد و آن را در بشقاب بزرگ سرو کنید، باعث می‌شود که مشتری فکر کند غذا کم است.

 بهتر است،  به اندازه تقریبا ۱ سانتی متر یا ۱٫۵ سانتی متر بین غذا و لبه بشقاب فاصله بگذارید.

رنگ بشقاب

مانند رنگ روی دیوارهای رستوران ، رنگ روی بشقاب رستوران نیز به همان اندازه اهمیت دارد. رنگ های مختلف روانشناسی افراد را به روشی متفاوت تحت تأثیر قرار می‌دهد. اغلب ترجیح می‌دهند، از بشقاب سفید استفاده کنند.  زیرا تضاد رنگ ها را نشان می‌دهد و پایه ای خنثی را ایجاد می‌کند. اهمیت رنگ ها را فراموش نکنید و در انتخاب آن ها دقت کنید. 

تزیین در جهت عقربه های ساعت

برای دیزاین غذا همیشه روش ساعت را دنبال کنید. هنگام شروع دیزاین غذا، صورت یک ساعت را در بشقاب تصور کنید. قرار است نوع خاصی از مواد تشکیل دهنده در نقاط خاصی قرار بگیرند. در یک دیزاین کلاسیک ، ماده اصلی مانند مرغ یا گوشت ها باید بین ساعت ۳ تا ۹ قرار می‌گیرد. نشاسته ها  مانند سیب زمینی یا سیب زمینی سرخ شده باید بین ۹ تا ۱۲ باشد و سبزیجات بین ۱۲ تا ۳ قرار گیرند.

برای در ک بهتر موضوع عکس زیر را بادقت مشاهده کنید. 

زمان سنجی

تزیین بشقاب غذای نیاز به زمان سنجی دقیق دارد. هنگام تزیین غذا برای سرو به این نکته توجه کنید غذا سرد نشود.

تزیین مناسب

فرایند تزئین باعث بهبود بافت و طعم یک بشقاب می شود. اگرچه به نظر ساده می‌رسد ، این تکنیک ارائه غذا نیاز به دقت و دقت دارد. این تکنیک طعم و مزه و رنگ آن را به بافت بشقاب می ‌افزاید. از این رو باید وسایل تزیینی خود را با دقت انتخاب کرده و مطمئن شوید که بیش از حد از آن استفاده نکنید. حتی باید برای تهیه چاشنی از نظر عطر و طعم ، بافت و مقدار آن برنامه ریزی شود تا بهترین ظروف را از نظر بصری انتخاب کنید.

 

ماده اصلی غذا را در مرکز توجه قرار دهید و سایر عناصر را با آن مکمل کنید . همچنین به رنگ ها نیز توجه کنید. گیاهان و سبزیجات رنگ و عطر و طعم را به ظرف منتقل می کنند. با اضافه کردن سس های مختلف با رنگ و بافت بشقاب بازی کنید.

 

در دنیای امروز ، چشم ها نیز مانند زبان از غذا لذت میبرند. اگر طراحی بشقاب غذا زیبا و جذاب نباشد، دیگر مزه غذا زیاد مهم نیست. حس بینایی اولین حسی است که با بشقاب غذا ارتباط برقرار می‌کند. این نکته می‌تواند در موفقیت یا شکست رستوران مهم باشد. 

ترفند روانشناسی زیادی وجود دارد که می تواند به جذب مشتری کمک کند. تزیین بشقاب غذا یکی از این ترفند هاست.

مجموعه تجهیزات آشپزخانه صنعتی و رستوران پویا صنعت سعی دارد با قرار دادن مقاله های مفید در زمینه راه اندازی رستوران به شما کمک کند تا بتوانید هر چه سریعتر رستوران خود افتتاح کنید، فروش آن را به حداکثر برسانید و هزینه های آن را کنترل کنید.

شما می‌توانید آخرین اخبار و محصولات جدید شرکت را از طریق توییتر و اینستاگرام دنبال نمایید.

با رعایت تکنیک های دیزاین غذا، مشتری توان مقاومت در برابر بشقاب غذا را ندارد.
 

برخی از مشتریان

بیمارستان خاتم الانبیا
دانشگاه ایلام
آسفالت طوس
فولاد آلیاژی ایران
داروسازی کارن
معدن چادرملو
معین دام
دانشگاه علوم پزشکی یزد