رنگ های رستوران ابزاری قدرتمند برای شکل دادن به نحوه رفتار مشتریان در رستوران شما است

تاریخ انتشار : 2019/09/02

زمانی که شما وارد یک رستوران می‌شوید، اولین حسی که شروع به فعالیت می‌کند، حس بینایی است. و رنگ های به کار رفته در رستوران  توجه شما را به خود جلب می‌کند. بنابراین یک رستوران دار موفق به انتخاب رنگ ها در رستوران دقت می‌کند. اکنون که می‌دانید، رنگها چه تاثیری روی مشتریان شما خواهند گذاشت، باید بدانید که کدام رنگ ها بهتر است با هم ترکیب شوند و چگونه می توانید یک رنگ بندی دلپذیر بسازید. در راه اندازی رستوران به ترکیب رنگ ها دقت کنید. ترکیب رنگ ها نه تنها در چیدمان مهم است بلکه باید به ترکیب رنگ ها در طراحی لوگوی رستوران یا آرم رستوران توجه کنید. هرچقدر لوگوی رستوران یا آرم رستوران جذاب تر باشد به برند شدن رستوران کمک می کند.

برای خوانندگانی که تجربه تزئینات داخلی زیادی ندارند، ما لیستی از برخی از طرح های رنگی متنوع و پرطرفدار را ایجاد کردیم، تا بتوانند ایده ای در مورد اینکه چه رنگ هایی باید با هم ترکیب شوند به شما ارائه دهند. نقش رنگ های رستوران را فراموش نکنید.

از آنجا که رنگ های مختلف می‌توانند، به طرق مختلف میهمانان شما را تحت تأثیر قرار دهند. در نتیجه  شما نمی‌توانید، به طور دلخواه رنگ ها را برای دیوارها و تزئینات خود استفاده کنید، و در انتخاب رنگ رستوران باید با فکر و دقت عمل کنید. در اینجا خلاصه ای از چگونگی تأثیرگذاری رنگهای متداول بر مشتریان به صورت مختصر شرح داده شده است.

تاثیرات رنگ های رستوران بر روی مشتریان

انتخاب رنگ مناسب مانند انتخاب موسیقی مناسب می‌تواند بر روی جذب مشتری تاثیر گذار باشد. رنگ هایی که برای تزیین غذای خود و دکوراسیون رستوران خود استفاده می‌کنید، تأثیر بسیار زیادی بر روی مشتریان شما، مدت زمانی که در کنار شما می‌گذرانند و احساس مشتریان  دارند.

رنگ ها می‌توانند مشتریان شما را خوشحال کنند، اشتهای آن ها را تقویت کنند، فروش رستوران را افزایش داده و فضای غذاخوری شما را بزرگ تر تر جلوه دهند. اما، آنها همچنین می‌توانند روی مشتریان شما تأثیر منفی بگذارند، بنابراین مهم است که درک کنید، که انتخاب رنگ داخلی شما چه تاثیری بر رستوران شما می گذارد. برای انجام این کار، ابتدا باید روانشناسی رنگ ها را بفهمید و سپس یاد بگیرید که چگونه رنگ ها در یک طرح رنگی دلپذیر و مکمل قرار می‌گیرند.

نمودار رنگ های رستوران به سه دسته تقسیم می‌شود. رنگ های رستوران به عنوان محرک اشتها در رستوران محسوب می شوند. محرک های محکم ( به شدت اشتها آور) ، محرک ملایم و سرکوب کننده ها.

در ادامه با این رنگ های رستوران بیشتر آشنا می‌شویم.

محرک شدید اشتها(رنگ های اشتها آور):

اغلب رستوران از رنگ قرمز یا سایه ای از  آن در طراحی داخلی رستوران استفاده می‌کنند. این یک واقعیت به اثبات رسیده است، که قرمز موثرترین رنگ در تحریک اشتها است. رنگ قرمز در طبیعت فراوان است. قرمزها، به خصوص قرمزهای روشن، معمولاً میوه یا سبزیجات پر از شکر را نشان می‌دهند. قرمز ضربان قلب مشتریان را افزایش می‌دهد و می‌تواند آنها را گرسنه کند. همچنین می‌تواند باعث شود، مهمانان شما به سرعت غذا بخورند و محل را ترک کنند .

رستورانی هایی که  که باید از رنگ قرمز استفاده کنند:

 • رستوران های که خواهان گردش مالی زیاد هستند
 •  فست فود ها

نارنجی و زرد نیز محرک اشتها هستند. زرد با شادی همراه است ،. بنابراین وقتی زرد می‌بینید ، مغز شما در انتظار غذایی که می‌خواهید بخورید، سروتونین را ترشح می‌کند. برخی از سایه های زرد روشن تأثیر زیادی مانند نارنجی دارند و باعث خوشحالی و رضایت مردم می‌شود. به طور کلی ، رنگ زرد بسیار پر جنب و جوش و هیجان انگیز است ، بنابراین برای محیط های آرام انتخاب مناسبی نیست.

رستورانی هایی که  که باید از  رنگ زرد استفاده کنند:

 • کافه ها
 • رستوران های بیرون بر
 • اغذیه فروشی ها

نارنجی باعث می‌شود افراد احساس خوشبختی و خوشحالی کنند. همچنین برای مراکزی که دسر یا غذای ناسالم سرو می‌کنند، بسیار عالی است زیرا باعث می‌شود افراد راضی باشند و احساس ناخوشایند نداشته باشند.

 رستوران هایی که باید از رنگ نارنجی استفاده کنند:

 •  فست فود ها
 • رستوران های بیرون بر

 

محرک اشتهای ملایم

رنگ های سبز و فیروزه تحریک کننده های خفیفی هستند. ممکن است استدلال کنید، که سبز باید یک محرک قوی باشد زیرا بسیاری از سبزیجات برگ دار سبز رنگ هستند، این استدلال تا حدی درست است. سیگنالهای سبز گیاهان خوراکی، خوش خیم و غیر سمی هستند. با این حال، این گیاهان صرفاً فیبر هستند، و مانند بسیاری از میوه های رنگارنگ، از نظر قندی دسته بندی نشده اند.  رنگ سبز بسیار آرامش بخش است. سبز معمولاً در طبیعت یافت می‌شود.

رستوران های که باید از رنگ سبز استفاده کنند:

 • فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی
 • رستوران های گیاهی

 

سرکوب کننده اشتها

سرانجام رنگ های سیاه، قهوه ای، بنفش و آبی سرکوب کننده اشتها هستند. تحقیقات نشان می‌دهد، زیرا این رنگ ها در طبیعت وجود ندارند – یعنی به شکل غذا نیست.

قهوه ای رنگ خاکی است، که به مشتریان کمک می‌کند تا احساس آرامش و راحتی کنند. همچنین می‌تواند به مشتریان حس پشتیبانی و ثبات را نشان دهد و حتی می تواند مشتریان را ترغیب به بازگشت به عنوان مشتریان مکرر کند.

رستوران های که باید از رنگ قهوه ای در دکوراسیون خود استفاده کنند:

 • قهوه خانه ها و کافی شاپ
 • اغذیه فروشی ها
 • رستوران های معاصر

آبی رنگی است، که بیشتر رستوران ها باید از آن پرهیز کنند. این رنگ معمولاً در مواد غذایی یافت نمی‌شود و باعث می‌شود مشتریان شما اشتهای خود را از دست دهند. علاوه بر این، در صورت داشتن دیوارهای آبی روشن، سایه آبی می‌تواند به غذای شما منعکس شود و باعث جذابیت کمتری شود. رنگ آبی اشتهای مشتری را کاهش می‌دهد اما آنها را تشنه تر می کند.

رستوران هایی که برای طراحی داخلی خود باید از رنگ آبی استفاده کنند:

 • قهوه خانه ها
 • کافه ها
 • رستوران های ساحلی

رنگ سفید به فضای شما احساس آرامش و تفریحی می‌بخشد. رنگ سفید همچنین می‌تواند فضای ناهار خوری شما را تمیزتر جلوه دهد، و می تواند یک فضای کوچک را بزرگتر نشان دهد. اما، رنگ بیش از حد سفید باعث می شود فضای غذاخوری شما استریل به نظر برسد.

رستوران هایی که باید رنگ سفید را در دکوراسیون خود بگنجانند:

 • رستوران های کوچک و اغذیه فروشی ها
 • رستوران های مجلل
 • سالن های ضیافت و مهمانی
 • سالن های عروسی

راه اندازی رستوران مانند همه رشته ها و مشاغل برای موفقیت بیشتر نیاز به بررسی‌های روانشناسی دارد. هنگام راه اندازی رستوران حتما به انتخاب رنگ مناسب نیز دقت کنید.  برای دریافت و مطالعه مقالات بیشتر در مورد رستوران داری و افزایش فروش رستوران مقاله های مجموعه تجهیزات آشپزخانه صنعتی پویا صنعت را دنبال کنید.

شما می‌توانید آخرین اخبار و محصولات جدید شرکت را از طریق توییتر و اینستاگرام دنبال نمایید.

رنگ های رستوران ابزاری قدرتمند برای شکل دادن به نحوه رفتار مشتریان در رستوران شما است
 

برخی از مشتریان

بیمارستان خاتم الانبیا
دانشگاه ایلام
آسفالت طوس
فولاد آلیاژی ایران
داروسازی کارن
معدن چادرملو
معین دام
دانشگاه علوم پزشکی یزد