در ارائه خدمات رستوران هرگز این پنج اشتباه را تکرار نکنید!

تاریخ انتشار : 2019/09/17

یکی از مهمترین عواملی که باعث موفقیت رستوران می‌شود، تجربه عالی مشتری از رستوران است، که تنها در صورت ارائه خدمات رستوران به بهترین شکل به آن دست پیدا می‌کند. یک سرویس عالی رستوران منجر به رضایت مندی مشتری می‌شود. علاوه بر این، مشتریان راضی به تبلیغ رستوران شما از طریق دهان به دهان مشغول می‌شوند. انتقادات مبت و منفی می‌تواند در جذب مشتری موثر باشد. آن ها را نادیده نگیرید.ارائه خدمات مناسب به مشتریان یکی از دلایل وفاداری مشتریان به رستوران خواهد بود. 

در حالیکه همه در تلاش هستند، تا برای مشتری یک تجربه رویایی رقم بخورد، اکثر رستوران ها حتی نمی‌توانند درک کنند، که بعضی از اشتباهاتی که از سوی کارکنان رستوران رخ می‌دهد، تا چه حد زیان بار خواهد بود و منجر به از دست دادن مشتری خواهد شد.

اشتباهات رایج در ارائه خدمات رستوران

در اینجا به برخی از اشتباهات مهم  در ارائه خدمات رستوران ها اشاره شده است.  برای مدیریت هزینه ها بهتر است شما به کارکنان خود آموزش دهید تا از انجام این اشتباهات خود داری کنند. 

اشتباهات رایج در ارائه خدمات رستوران:

  • مهمان نوازی و خوش آمد گویی ضعیف
  • عدم ارتباط چشمی موثر
  • صمیمت بیش از حد با مشتریان
  • نداشتن پیشنهاد
  • کارکنان نامرتب و ژولیده

مهمان نوازی و خوش آمد گویی ضعیف

این کارکنان هستند که با مشتری در ارتباط متقابل هستند. کارکنان باید مهارت استقبال از مهمانان را به خوبی بلد باشند. در بعضی از رستوران های بزرگ کارکنانی وجود دارند، که مسئولیت آن فقط خوش‌آمد گویی به مهمانان و همراهی کردن آن ها تا سر میز است.

برخورد اول می‌تواند بر روی روحیه مشتری اثر گذار باشد. کارکنان خوش آمد گویی باید بتوانند، روانشناسی مشتری را به درستی انجام دهند. 

عدم ارتباط چشمی موثر یکی از نقاط ضعف در ارائه خدمات به رستوران است

یکی از مهمترین مواردی که به جریان مکالمه کمک می‌کند، ارتباط چشمی است. از این رو، هنگام گرفتن سفارش غذا  یا  ارائه خدمات به مشتریان، اگر کارکنان بتوانند ارتباط چشمی مناسبی برقرار کنند، باعث می‌شود که مشتریان احساس راحتی داشته باشند و مشتری متوجه احترام شما به خود خواهد شد. تصور کنید، مشتری در حال سفارش غذا باشد، در حالیکه کارکنان در حال نگاه کردن به منو یا هرچیزی دیگری باشد، آیا این امر باعث می‌شود تا مشتری احساس رضایت کند؟ بدیهی است که نه! از این رو ضروری است، که شما به کارمندان رستوران خود آموزش دهید، تا ارتباط چشمی طولانی مدت داشته باشند، این امر نه تنها باعث می‌شود که مشتریان احساس اعتماد بیشتری به رستوران داشته باشد،  بلکه باعث رضایتمندی بیشتر آن ها نیز می‌شود. ارتباط چشمی موثر سبب شناخت بیشتر مشتری در حوزه روانشناسی نیز خواهد شد.

صمیمیت بیش از حد با مشتریان

وقتی افراد برای صرف ناهار بیرون می‌روند، می‌خواهند بدون هیچ گونه مزاحمت، زمانی خوش  را در کنار عزیزانشان بگذرانند. این امر روشن است که رفتار خیلی دوستانه و صمیمی کارکنان باعث آزار و اذیت مشتری و حتی در بعضی موارد سبب عصبانیت مشتری خواهد شد. تصور کنید که برای گذراندن اوقات خوش به یک رستوران می‌روید. شما در حال گفت و گو با همراه خود هستید، که کارکنان با این دو سوال حواس شما را پرت می کند:

  •    آیا شما چیز دیگری می خواهید ؟
  •    از خدمات ما راضی هستید یا نه؟

در این موقع شما چه احساسی دارید؟  از این رو، مهم است که کارکنان باید بدانند که برای ارائه خدمات باید نزدیک میز مشتریان باشند اما نباید وارد حریم خصوصی مشتریان شوند و خلوت آن ها به هم بریزند.

نداشتن پیشنهاد

بیشتر مواقع، مشتریان هنگام سفارش سردرگم می‌شوند و تمایل دارند به پیشنهادات کارکنان گوش دهند. در چنین شرایطی، اگر کارمند نتواند به مشتری در سفارش غذا کمک کند، نه تنها روند سفارش گرفتن غذا را  افزایش  می‌دهد، بلکه باعث می‌شود، زمان چرخش و خالی شدن میز‌های رستوران به صورت تصاعدی نیز افزایش یابد. علاوه بر این، کمک به مشتریان برای سفارش غذا، برای افزایش فروش و بالا بردن حاشیه های سود رستوران روش بسیار خوبی است . از این تکنیک می‌توان برای کنترل هزینه های رستوران استفاده کرد.

کارکنان نامرتب و ژولیده

کارکنان باید همیشه مرتب و شیک پوش باشند. لباس های آن‌ها یکدست و تمیز باشد و از عطر و ادکلن های خوش بو استفاده کنند. اگر مشتری از پوشش کارکنان ناراضی باشد، ( پوشش کارکنان بهداشتی نباشد ). در مورد رعایت بهداشت برای پخت غذا در رستوران شما دچار تردید خواهد شد. رعایت اصول بهداشتی در رستوران یکی از مهم ترین دلایل موفقیت و رضایت مشتریان خواهد بود.

 

 

اطمینان حاصل کنید که پنج اشتباه فوق را در رستوران انجام نخواهید داد. اغلب رستوران ها مرتکب این اشتباهات می‌شوند. در نتیجه این رستوران ها سریع شکست می‌خورند. رعایت این موارد به شما در حفظ مشتری و تقویت سود رستوران خود در فضای بسیار رقابتی رستوران ها ، کمک  خواهد کرد. این نکته را مد نظر قرار دهید که رعایت کردن و نکردن این نکات می‌تواند منجر به انتقادات مثبت و منفی مشتریان از رستوران شما شود.

 بیش از نیمی از بازاریابی درک روانشناسی از مشتری و استفاده از آن برای به دست آوردن آنچه می خواهید است. از این نکات در طراحی داخلی رستوران خود استفاده کنید، تا اطمینان حاصل کنید که تأثیر مطلوبی بر روی مشتریان خود گذاشته و باعث می‌شود که آنها دوباره و دوباره به رستوران شما بیایند.

مجموعه تجهیزات آشپزخانه صنعتی و رستوران پویا صنعت سعی دارد با قرار دادن مقاله های مفید در زمینه راه اندازی رستوران به شما کمک کند تا بتوانید هر چه سریعتر رستوران خود افتتاح کنید، فروش آن را به حداکثر برسانید و هزینه های آن را کنترل کنید.

شما می‌توانید آخرین اخبار و محصولات جدید شرکت را از طریق توییتر و اینستاگرام دنبال نمایید.

در ارائه خدمات رستوران هرگز این پنج اشتباه را تکرار نکنید!

برخی از مشتریان

بیمارستان خاتم الانبیا
دانشگاه ایلام
آسفالت طوس
فولاد آلیاژی ایران
داروسازی کارن
معدن چادرملو
معین دام
دانشگاه علوم پزشکی یزد