۷نکته مهم که به شما کمک می کند، هزینه های رستوران خود را به راحتی مدیریت کنید

تاریخ انتشار : 2019/09/08

صاحبان رستوران‌ها همیشه در تلاش هستند، تا هزینه های رستوران خود را مهار کنند. رستوران ها بیشتر به ترتیب برای خرید و دستمزد کارگران هزینه می‌کنند. با انجام مراحل ذکر شده در این مقاله، شما قادر خواهید بود، هزینه های خود را کنترل کرده و مشتریان خود را راضی کنید. بعد از راه اندازی رستوران نوبت به مدیریت رستوران است.

مراحل مدیریت هزینه های رستوران

برای حفظ هزینه های رستوران خود، ابتدا باید تعیین کنید، که بیشتر سرمایه خود را در کجا خرج می‌کنید. مواردی مانند هزینه غذا، هزینه نیروی کار و سایر هزینه ها مانند بازاریابی، اجاره و غیره عوامل مؤثر در افزایش هزینه های رستوران هستند.

دو نوع هزینه های مختلف رستوران وجود دارد:

هزینه ثابت: این هزینه هایی است، که شما بدون در نظر گرفتن فروش هایی که انجام می‌دهید، باید متحمل شوید، به عنوان مثال اجاره، مبلغ ثابتی که هر ماه بابت اجاره پرداخت می‌کنید.

هزینه غیر ثابت: این هزینه ای است که ثابت نیست، به عنوان مثال، قیمت مواد غذایی( آنها بسته به فصل و تولید محصول تغییر می‌کنند.)

 

در این مقاله به چند روش اشاره می‌کنیم، که در آن که به شما کمک می‌کند، بدون هزینه به صورت یکپارچه هزینه رستوران خود را مدیریت کنید.

روش های مختلف مدیریت هزینه های رستوران

راه اندازی و اداره رستوران نیاز به تخصص و دقت دارد. همچنین باید ویژگی های روانشناسی رستوران داری را در نظر بگیرید. بررسی های روانشناسی به شما در کنترل هزینه های رستوران کمک می‌کند.

 

برای مدیریت هزینه های رستوران موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • ضایعات مواد غذایی خود را مرتب کنید.
  • منو را به صورت منظم تحلیل کنید.
  • محاسبه دوره ای هزینه غذا.
  • استخدام مناسب کارکنان.
  • بازاریابی هوشمندانه.
  • در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.
  • عاقلانه و هدفمند خرج کنید.

ضایعات مواد غذایی خود را مرتب کنید

براساس اعلام انجمن ملی رستوران ها، مقدار غذای خورده نشده در رستوران ها در سال ۲۰۰۸ به ازای هر مصرف کننده ۳۹۰ دلار ارزش گذاری شده است. که این تعداد بسیار بالایی است و در افزایش هزینه های رستوران نقش بسزایی دارد. شما می‌توانید، خسارتهای زیادی را که رستوران ها به دلیل هدر رفت زیاد مواد غذایی با آن روبرو هستند، تصور کنید.

دو دلیل اصلی برای هدر رفتن مواد غذایی در صنعت رستوران ها برای کاهش هزینه های رستوران وجود دارد:

  • زیاده روی در موجودی و عدم امکان استفاده به موقع از مواد اولیه
  • پر کردن بیش ازحد بشقاب ها. در این صورت مهمانان قادر به اتمام ان ها نیستند.

 

برای جلوگیری از هدر رفت مواد غذایی و دور ریختن پول می‌توانید، از این مراحل استفاده کنید:

 

داشتن دفترچه دستورالعمل پخت: شما باید یک چک لیست دستورالعمل پخت استاندارد درست کنید. این چک لیست پخت به عنوان مرجع برای شما به حساب می‌آید. این مرجع باید همیشه دراختیار آشپز باشد. ایجاد یک لیست دستور العمل پخت کمک می‌کند، تا مقدار مواد اولیه لازم برای پخت و پز و اندازه آن به صورت کامل و دقیق مشخص شده باشد.  با این کار از هدر رفتن مواد اولیه جلوگیری می‌کنید.

کنترل موجودی با استفاده از فناوری: بررسی سطح موجودی و تاریخ انقضاء هر ماده اولیه به صورت دستی کار خسته کننده است. در عین حال امکان خطا نیز در آن زیاد است. شما می‌توانید برای مدیریت موجودی مواد اولیه خود و بررسی تاریخ انقضا آن ها از فناوری های موجود در بازار استفاده کنید. رستوران های هوشمند اغلب از این مرحله به درستی استفاده می‌کنند.

بشقاب های غذا را بررسی کنید. بشقاب های غذایی که به آشپزخانه برمی گردند، را بررسی کنید. اگر به طور مداوم غذا در آن ها اضافی باقی می‌ماند، این بدان معناست که شما بشقاب ها را بیش از اندازه پر می‌کنید. عدم تقسیم غذا به درستی منجر به هدر رفتن مواد غذایی می‌شود و در نهایت هزینه بیشتری را نسبت به درآمد دارید.

منو را به صورت منظم تحلیل کنید

لازم است صاحبان رستوران به طور منظم منو را تجزیه و تحلیل کنند. از بین بردن مواردی که عملکرد خوبی ندارند، یک حرکت عالی برای کنترل هزینه های رستوران شما است. ذائقه مشتریان به طور متناوب در حال تغییر است. ممکن است بعضی از غذاها در بعضی از زمان ها بیشتر مورد استقبال قرار گیرند. یا به طور مثال فصل ها نیز در تغییر ذائقه تاثیر گذار هستند. در نتیجه در طراحی منوی رستوران دقت بسیار داشته باشید. طراحی منوی رستوران به صورت استاندارد و مناسب می تئاند تاثیر به سزایی در ضایعات مواد غذایی داشته باشد

محاسبه دوره ای هزینه غذا

محاسبه هزینه مواد غذایی یک قدم بسیار مهم برای اداره یک رستوران موفق است، که نمی توانید نادیده بگیرید. محاسبه مناسب هزینه غذا به شما کمک می‌کند تا هزینه رستوران خود را به نحو احسن مدیریت کنید.

فرمول هزینه غذا با نشان دادن درصد هزینه تهیه یک بشقاب، به شما در تعیین هزینه صحیح غذا کمک می‌کند.

 

هزینه غذا = هزینه کل مواد تشکیل دهنده / قیمت فروش

انواع مختلفی از هزینه های غذایی وجود دارد، که شما باید هنگام محاسبه هزینه واقعی مواد غذایی به آنها توجه کنید.

هزینه مستقیم: این هزینه واقعی مواد غذایی است که به مواد تشکیل دهنده، مواد مصرفی و مواد دورریختنی تقسیم می‌شود.

هزینه غیرمستقیم: این هزینه تهیه مواد اولیه، هزینه کار و سایر هزینه های پشت پرده است.

هزینه دستور العمل: این هزینه ای است که میزان مصرف مواد اولیه را برای تهیه یک بشقاب خاص مشخص می‌کند.

هزینه متغیر: این هزینه ای است که به دلیل شرایط اقتصادی، بلایای طبیعی و غیره در نوسان است.

قیمت فروش منو: این قیمت نهایی است که مشتری برای بشقاب غذا پرداخت می‌کند. که در طراحی منوی رستوران مد نظر قرار می گیرد

 

عدم محاسبه هزینه مواد غذایی و قیمت گذاری منو به شیوه درست و صحیح باعث از بین رفتن  و هدر رفت هزینه ها و مواد اولیه خواهد شد. بنابراین، برای مدیریت هزینه مواد غذایی خود وقت صرف کنید.

استخدام مناسب کارکنان برای کاهش هزینه های رستوران

زیاده روی یا استخدام افراد اشتباه و نا مناسب به معنای اتلاف سرمایه است. اگر در رستوران خود رویداد یا مناسبتی دارید، همیشه می‌توانید برای کمک به کارمندان دائم خود، کارمندان موقت را استخدام کنید. شما می‌توانید، کارکنان فعلی خود را عاقلانه مدیریت کنید و زمانی که در آخر هفته ها مهمانان یا مشتریان بیشتری دارید از کارکنان موقت استفاده کنید.

 

نکته مهم دیگری که باید در هنگام مدیریت هزینه های رستوران خود به خاطر داشته باشید، این است که افراد مناسب را استخدام کنید و اطمینان حاصل کنید که اهداف آنها با اهداف رستوران شما مطابقت دارد.

شما باید بهترین کارآیی و محیط را برای کارکنان خود فراهم کنید، تا آنها علاقه مند به کار کردن برای شما باشند و به فکر کار جدید نباشند. زیرا استخدام و آموزش نیروی جدید مورد نیاز شما به زمان و منابع زیادی نیاز دارد. همچنین تنها در صورت نیاز اقدام به استخدام کنید.

بازاریابی هوشمندانه

لازم نیست صدها میلیون تومان برای بازاریابی رستوران خود هزینه کنید. چندین گزینه بازاریابی وجود دارد که نیازی به پرداخت پول نیست.

از بازاریابی الکترونیکی استفاده کنید، با استفاده از سیستم عامل هایی مانند گوگل، فیس بوک، اینستاگرام و غیره برای بازاریابی رستوران خود اقدام کنید. روشهای سنتی بازاریابی مانند تبلیغات روزنامه و غیره می‌توانند هزینه بیشتری برای شما داشته باشند و هیچ گونه تضمینی برای هدف گیری مخاطبان مناسب ایجاد نمی‌کنند.

هنگام بازاریابی آنلاین ، می‌توانید با هر مبلغی که دوست دارید، شروع کنید و مخاطبان مورد نظر خود را هدف قرار دهید. این امر اطمینان می دهد که شما پول را  بی رویه هدر نمی‌دهید.

 

از طراحی وب سایت خود گرفته تا تبلیغات آنلاین، از تمام پیشنهادات و امکانات اینترنت استفاده کنید.

سایت رستوران می تواند به شما در این زمینه کمک کند. سایت رستوران اگر جذاب و پرمحتوا باشد می تواند یکی از شیوه های بازاریابی شما شود

در مصرف انرژی صرفه جویی کنید

عدم توانایی مدیریت برق هوشمندانه می‌تواند، منجر به افزایش هزینه رستوران شود. این به معنای خاموش کردن چراغها در ساعات کاری رستوران نیست، بلکه باید به دنبال گزینه های هوشمند دیگری مانند استفاده از چراغ های LED باشید. این نه تنها موجب صرفه جویی می‌شود، بلکه به رفاه محیط زیست نیز کمک می‌کند.

کاهش هزینه برق به شدت در کنترل هزینه های رستوران شما کمک می‌کند. هنگامی که به آنها نیازی ندارید، چراغ ها را خاموش کنید. قبل از اینکه روز شود، بررسی کنید که آیا همه چراغ ها و سایر تجهیزات خاموش هستند.

به کارکنان خود صرفه جویی در انرژی را یاد دهید و به آن ها بگویید، این صرفه جویی چقدر در کنترل هزینه های رستوران به شما کمک خواهد کرد.

برای کاهش هزینه های رستوران عاقلانه و هدفمند خرج کنید

هر تصمیمی که می‌گیرید، برای شما هزینه دارد. بنابراین شما باید از خود بپرسید، که آیا اکنون زمان مناسب برای سرمایه گذاری است یا نه. غالبا صاحبان رستوران چیزهای غیر ضروری را که ممکن است، در آن زمان لازم نباشد خرج می‌کنند. می توانید از چنین هزینه هایی اجتناب کنید و در کاری که برای موفقیت رستوران خود لازم دارید، سرمایه گذاری کنید. همچنین هنگام خرید تجهیزات رستوران دقت لازم را داشته باشید.

 

هزینه های یک رستوران بسیار زیاد است. بنابراین به عنوان یک صاحب رستوران، شما باید سرمایه خود را بطور منظم خرج کنید. شما باید برنامه ای برای مدیریت هزینه های رستوران خود داشته باشید.

 

نکاتی که در بالا ذکر شد به شما کمک می کند، تا با هزینه دقیق از هزینه های رستوران خود مراقبت کنید و از ادامه موفقیت رستوران خود اطمینان حاصل کنید.

هنگام راه اندازی رستوران باید به مسائل زیادی توجه داشت. انتخاب رنگ مناسب و انتخاب موسیقی مناسب مواردی کوچک اما مهم هستند که می‌توانند به درآمد بیشتر شما کمک کند.

مجموعه تجهیزات آشپزخانه صنعتی و رستوران پویا صنعت سعی دارد با قرار دادن مقاله های مفید در زمینه راه اندازی رستوران به شما کمک کند تا بتوانید هر چه سریعتر رستوران خود افتتاح کنید، فروش آن را به حداکثر برسانید و هزینه های آن را کنترل کنید.

شما می‌توانید آخرین اخبار و محصولات جدید شرکت را از طریق توییتر و اینستاگرام دنبال نمایید.

۷نکته مهم که به شما کمک می کند، هزینه های رستوران خود را به راحتی مدیریت کنید
 

برخی از مشتریان

بیمارستان خاتم الانبیا
دانشگاه ایلام
آسفالت طوس
فولاد آلیاژی ایران
داروسازی کارن
معدن چادرملو
معین دام
دانشگاه علوم پزشکی یزد