کباب کوبیده یک غذای ایرانی اما با محبوبیتی جهانی

تاریخ انتشار : 2019/08/17

ایران کشوری چند هزار ساله با تنوع غذایی گسترده است. غذاهایی اصیل که آوازه خوشمزه بودن آن‌ها در سراسر دنیا پیچیده است. انواع آش، انواع خورشت ها و انواع کباب ها تنها بخشی از غذاهای سنتی و  اصیل ایرانی هستند. یکی از این غذاهای محبوب کباب کوبیده است. طعم خوشمزه و دلچسب کباب کوبیده سبب شده است، کباب کوبیده نه تنها محبوب خانواده‌های ایرانی، بلکه محبوب مردم جهان نیز شود. کباب کوبیده غذای خوشمزه و محبوب برای دورهمی‌های خانوادگی است. و درست کردن و تهیه کباب کوبیده و سیخ گرفتن کباب باعث لذت و سرگرمی خانواده‌ها می‌شد. اکثر توریست ها از طعم دلنشین کباب ایرانی لذت برده اند. ایرانیان مقیم کشور‌های دیگر با یادگیری فوت و فن کباب درست کردن، راه اندازی رستوران ایرانی و سرو غذاهای سنتی به خصوص کباب در رستوران‌های خود، باعث شده اند که پای کباب اصیل ایرانی به دیگر کشور‌ها نیز باز شود. دستور پخت تهیه کباب کوبیده و  تقریبا در همه جای ایران به یک شکل است. 

فوت و فن کباب درست کردن

درست کردن کباب ، به راحتی خوردن کباب نیست. فوت وفن کباب درست کردن خیلی سخت و پیچیده است. آموزش کباب کوبیده راحت نیست. درست کردن کباب سه مرحله دارد. که هر مرحله فوت و فن خاص خود را دارد.

 تهیه مایه یا خمیر کباب: رعایت تناسب در میزان مخلوط کردن گوشت و چربی، میزان پیاز و ادویه‌های لازم برای تهیه کباب فوت و فن این مرحله از درست کردن کباب است. دستور پخت کباب کوبیده  باید دقیق رعایت شود. تا بتوانید کبابی اصیل ایرانی را تهیه کنید.

 سیخ گرفتن کباب: این مرحله یکی از سخت ترین مراحل تهیه و پخت کباب است. چون اگر کباب‌ها به روش صحیح سیخ گیری نشوند، کباب ها از روی سیخ می‌ریزند. 

 پخت کباب: پخت کباب به تعداد زیاد و روی منقل ذغالی زمان بر است. 

  برای درست کردن و پختن کبابی خوشمزه باید هر سه مرحله به درستی انجام شود. اما  افراد محدودی هستند که فوت و فن کباب درست کردن را بداند. و که بتوانند این سه مرحله را به خوبی انجام دهند.  به همین دلیل اکثر خانواده‌ها ترجیح می‌دهند، کباب را از کبابی یا رستوران تهیه کنند.

راه حل درست کردن کباب کوبیده خوشمزه

با گسترش اینترنت، اکثر مردم با انواع دستور پخت تهیه کباب کوبیده آشنا شدند . به این ترتیب مشکل تهیه مایه و خمیر کباب حل شد . اما مشکل سیخ گرفتن کباب و پخت کباب همچنان ادامه داشت .

راه حل آسان برای سیخ گرفتن کباب :

کباب سیخ گرفتن در ظاهر بسیار آسان به نظر می‌رسد اما در حقیقت یک هنر است. یکی از فوت و فن کباب درست کردن سیخ گیری کباب است. مشکل سیخ گرفتن کباب در منازل و رستوران ها وجود داشت. در منازل افراد ماهر برای سیخ گیری کباب وجود نداشت. در نتیجه کباب از نظر ظاهری شکیل نبود و در اکثر مواقع کباب از روی سیخ می‌ریخت.  چالش سیخ گیری کباب در رستوران ها و کبابی ها به گونه ای دیگر است. این مراکر معمولا نیروی ماهری برای سیخ گرفتن کباب دارند . 

چالش ها و مشکلات سیخ گرفتن کباب در رستوران‌ها و کبابی‌ها:

  • انتقال آلودگی به دلیل دخالت مستقیم دست در تهیه کباب
  • وابستگی رستوران به نیروی ماهر و صرف زمان طولانی برای سیخ گیری کباب
  • بیماری‌هایی که یک کباب گیر حرفه‌ای را تهدید می‌کند.( سندرم تونل کارپال، واریس پا و ساییده شدن مهره‌های گردن)
  • بالا بودن هزینه های تمام شده کباب ( به خاطر نیاز به نیروی متخصص در سیخ گیری و پخت کباب)

 

بعضی از شرکت ها برای حل مشکل سیخ گرفتن کباب برای منازل، دستگاه کباب زن یا کوبیده زن خانگی را طراحی و تولید کردند. که می‌توانست نیاز خانگی را برای پخت کباب خوشمزه ( در صورت داشتن یک مایه کباب خوب) برآورده کند. 

 دستگاه کباب زن یا کوبیده زن خانگی  پاسخگوی نیاز رستوران‌ها و کبابی‌ها نیست. و نمی‌توانست مشکلات ذکر شده در بالا را رفع کند. 

در نتیجه برای حل این مشکل، شرکت های تولید کننده تجهیزات آشپزخانه صنعتی و رستوران اقدام به تولید دستگاه کوبیده زن یا کباب زن صنعتی کردند. این دستگاه، کمک شایانی به حل مشکلات کبابی‌ها و رستوران‌ها کردند. به دلیل عدم دخالت دست وضعیت بهداشت در فرایند تهیه و پخت کباب بهبود پیدا کرد. همچنین سرعت سیخ گیری کباب را به صورت قابل ملاحظه ای افزایش داد. استفاده از دستگاه کباب زن یا کوبیده زن هزینه تمام شده کباب را نیز کاهش داد. چون عملکرد این دستگاه ها طوری طراحی شده است که نیروی ماهر نیاز ندارد. در نتیجه وابستگی به نیرو را نیز کاهش پیدا کرد. با کاهش هزینه نیروی انسانی، هزینه خرید دستگاه کباب زن  یا کوبیده زن به سرعت و طی یک دوره کوتاه بر خواهد گشت. و دستگاه کوبیده زن یا کباب زن تبدیل به یک سرمایه ارزشمند برای رستوران شما خواهد شد.

راه حل مشکل پخت کباب:

اغلب مردم ترجیح می‌دهند که کباب را روی ذغال تهیه کنند. چون عقیده دارند کباب ذغالی خوشمزه تر است. اما طبق تحقیقات پخت کباب روی ذغال سرطان زاست. همچنین چون چربی گوشت روی ذغال می‌ریخت، باعث ایجاد دود زیاد در محیط می‌شد.  در رستوران ها پخت تعداد زیادی سیخ کباب روی منقل زمان بر و طاقت فرساست. از طرفی مغز پخت کردن کباب روی منقل ذغالی خیلی سخت است. در نتیجه دستگاه کباب پز تابشی تولید شد. این دستگاه قابلیت پخت تعداد زیادی سیخ کباب را در ساعت دارد. از همه مهم تر چون حرارت از دو طرف به کباب ها می‌رسد کباب ها کاملا مغز پخت می‌شود.

 

همین دلایل سبب شده است که، مردم اطمینان بیشتری نسبت به سالم بودن کباب داشته باشند. در نتیجه از خوردن آن لذت بیشتری ببرند.

 امروزه حوزه آشپزی نیز مدیون صنعت و تکنولوژی است. چون با ورود آن‌ها به این حوزه, شاهد تغییرات بسیاری در فرایند آماده سازی، تهیه و پخت غذاها هستیم. که همین امر باعث افزایش رضایت مشتریان، کاهش چشمگیر هزینه‌ها و ارتقا بهداشت در صنایع غذایی شده است. 

شما می‌توانید آخرین اخبار و محصولات جدید شرکت را از طریق توییتر و اینستاگرام دنبال نمایید.

کباب کوبیده یک غذای ایرانی اما با محبوبیتی جهانی
 

برخی از مشتریان

بیمارستان خاتم الانبیا
دانشگاه ایلام
آسفالت طوس
فولاد آلیاژی ایران
داروسازی کارن
معدن چادرملو
معین دام
دانشگاه علوم پزشکی یزد