ثروتمند شدن از طریق آشپزی

تاریخ انتشار : 2019/07/29

یک ضرب الامثل قدیمی می‌گوید ‘ یکی از راه های رسیدن به قلب انسان ها شکم است!’ یک غذای خوشمزه و خوش طعم می‌تواند بدترین شرایط را به بهترین شرایط تبدیل کند. کمتر کسی فکر می‌کرد آشپزی به یکی از صنعت های پردرآمد در دنیا تبدیل شود. دنیای آشپزی  به دلیل تنوع رنگ, بو  و مزه, دنیایی رنگارنگ و خوشمزه ای است. افراد زیادی وارد این دنیای رنگی شده اند. و از طریق آن به ثروت قابل توجهی دست یافته اند.

موفقیت در آشپزی به سن و سال وابسته نیست. فقط به پشتکار و تلاش زیاد همراه با چاشنی خلاقیت و تنوع نیاز دارد. غذای خوشمزه را فراموش نکنید.

 

در این مقاله شما را با افرادی که از طریق آشپزی به ثروت زیادی دست یافته اند آشنا می‌کنیم.

 رنه رزپی سرآشپز مطرح دانمارکی

” رنه رزپی” مالک برترین رستوران جهان از راه شکم به شهرت و ثروت رسیده است. این سرآشپز معروف در سن ۳۴ سالگی توانست به یکی از سرآشپران مطرح دنیا تبدیل شود. او برای کسب این موفقیت سختی های زیادی را پشت سر گذاشت. زمانی که او برای یک سفر تفریحی به اسپانیا رفته بود با موفقیت چشمگیر رستوران جاردین سنز آشنا شد. او تصمیم گرفت در اسپانیا ماندگار شود . آنقدر تلاش کرد تا توانست نظر سرآشپز رستوران”فران آدریا” را جلب کند و به مدت یک سال آنجا مشغول کار شد. 

در سال ۲۰۰۸ در نظر سنجی مردم به عنوان بهترین رستوران جهان شناخته شد. و همچنین در نظرسنجی که از مطرح ترین سرآشپزهای جهان انجام شد در مقام سومین رستوران جهان قرار گرفت. این آشپز دو کتاب در زمینه آشپزی نوشته است. کتاب “آشپزی نورادیک نما”در سال ۲۰۰۶ و کتاب”نوما:زمان ومکان در آشپزی نورادیک” را در سال ۲۰۱۰ منتشر کرد. 

این تلاش ها او را به یکی از افراد ثروتمند تبدیل کرده است. ثروتی که از طریق آشپزی به دست آورده است.

گوردون رامسی سرآشپز معروف اسکاتلندی

داستان زندگی این آشپز کمی طولانی تر از بقیه است.او برای كسب درآمد و كمك به خواهرش در هتل «راكسبری هاوس» اسكاتلند در بخش آشپزخانه به كار مشغول شد.  او متوجه شد به آشپزی علاقه زیادی دارد. و می‌تواند غذاهای متنوعی تهیه کند. در نتیجه برای یادگیری بیشتر آشپزی به لندن مهاجرت کرد. او به مدت دو سال و ده ماه در رستوران «ماركو پیروایت» مشغول به كار شد.  لذا برای پیشرفت در زندگی‌اش به لندن عزیمت كرد تا در رستوران‌های بزرگ كار كند و به آموخته‌هایش بیفزاید. او به مدت دو سال و ده ماه در رستوران «ماركو پیروایت» مشغول به كار شد. سرآشپز هاردی که یکی ازسرآشپزان مطرح دوران خود بود به او پیشنهاد کرد تا غذاهای فرانسوی را نیز یاد بگیرد. لذا او به پاریس رفت و شاگرد آلبرت روکس (یکی از سرآشپزان مطرح فرانسوی ) شد.

 

شروع راه آشپزی در فرانسه

آلبرت به استعداد بی نظیر وی پی برد. به همین منظور  او را در هتل دیوا در كوه آلپ فرانسه به كار مشغول كرد تا هم آموزش ببیند و هم با نو‌آوری‌هایش غذاهای رنگارنگ تهیه كند. گوردون سه سال در فرانسه زندگی كرد و به آموخته‌هایش افزود. سپس تصمیم گرفت به لندن بازگردد و در آن‌جا حرفه‌ خود را ادامه دهد. 

راه اندازی رستوران های مختلف در انگلیس

گوردون در سال ۱۹۹۸ در چلسی یک رستوران باز کرد. و در سال ۲۰۰۱ رستوران خود را گسترش داد. و سه شعبه دگیر از رستوران خود را در شهرهای مختلف انگلیس افتتاح کرد.  پس از انگلیس نوبت دیگر كشور‌ها بود كه از دست پخت گوردون سود ببرند.

او در دبی رستوران erreV  را افتتاح کرد. سپس در سال ۲۰۰۵ رستوران گوردون رامسی را در توكیو افتتاح كرد. در سال ۲۰۰۶ موفق شد در نیویورک رستوران دیگری راه اندازی کند. سپس به پومونای كالیفرنیا رفت و در آنجا هم رستوران تاسیس كرد.

بعد از همه این فعالیت ها شهرت او جهانی شد. او به دلیل خلاقیت زیاد در پخت غذا به سرعت مشهور شد.

او در خور دبی یك رستوران باز كرد و آن را erreV نام گذاشت. بعد به توكیو رفت و در سال ۲۰۰۵ رستوران گوردون رامسی را در توكیو افتتاح كرد. در سال ۲۰۰۶ نیز در نیویورك رستوران دیگری برپا كرد، سپس به پومونای كالیفرنیا رفت و در آنجا هم رستوران تاسیس كرد. به این ترتیب شهرت گوردون جهانی شد. او خلاقیت زیادی در پخت و طبخ غذا به كار می‌‌برد و همین مسئله سبب شهرت وی شده است.

 

او هم‌اكنون به عنوان یكی از سه آشپز معروف انگلیس به شمار می‌‌رود و در جولای سال ۲۰۰۶ جوایزی به دلیل بهترین آشپزی از انجمن بهداشت و تغذیه انگلیس دریافت كرد. او نه تنها به مزه و شكل غذاها توجه دارد بلكه سعی در ارائه مقوی‌ترین و پر ویتامین‌ترین غذاهای هوشمزه به مردم را دارد.

در سپتامبر سال ۲۰۰۶ نام گوردن رامسی در لیست صد نفر فرد معروف انگلیس در مجله كاترر قرار گرفت.  همچنین او در کانال های مختلف تلویزینی برنامه آشپزی دارد. او همچنین ۱۴ کتاب آشپزی را نوشته و به چاپ رسانده است. . در مجله تایمز شنبه نیز در ستون آشپزی مطالبی در مورد فواید موادغذایی و طبخ صحیح غذاها می‌‌نویسد.

 گوردون رامسی از درآمد حاصله خود قسمتی را صرف مردم نیازمند می‌‌كند.

او تاكنون چند موسسه خیریه افتتاح كرده است. او برای مردم بیمار و فقیر مبتلا به ایدز در هند مبلغ صد هزار یورو پرداخته تا صرف دارو و بیمارستان شود.

تیم مالزر سرآشپز اهل آلمان

او از دوران کودکی علاقه زیادی به آشپزی  و پختن غذای خوشمزه داشت . برای دوستانش غذاهای ساده ای با میوه و سبزیجات آماده می‌کرد. در دوران نوجوتنی به کلاس آشپزی رفت. او غداهای ابتکاری خود و روش پخت آن ها را یادداشت می‌کرد. او برای افزایش مهارت خود و رسیدن به آروزیش به هامبورگ آلمان (محل غذاهای متنوع آشپزهای آلمانی) رفت.

او با همکاری دوستش رستوران کوچکی به نام خانه سفید راه اندازی کرد. او رستورانش را به نحوی طراحی کرد تا مشتریان بتوانند نظاره گر فرایند آماده شدن طبخ غذا باشند. در نتیجه روزبه روز به تعداد مشتریان او اضافه شد. همچنین غذاهایی که او آماده می‌کرد سالم و مغزی و در دسترس عموم مردم بود. 

در سال ۲۰۰۲ به عنوان بهترین مجری آشپزی شناخته شد. و برنده دوربین طلایی شد.

تیم مالزر با چنین برجستگی‌هایی توانست در شبکه Vox برنامه روزانه داشته باشد و او هم اکنون به همراه نامزد و دستیارش به آموزش آشپزی در این شبکه می‌پردازد. دستورات آشپزی او به چند زبان ترجمه شده و به صورت CD به فروش می‌رسد. او توانسته در بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی طرفدار پیدا کند و شناخته شود.

مارکو پیر وایت سرآشپز بریتانیایی

او را به عنوان پدر رستوران های مدرن می‌شناسند. او اولین کسی است که موفق به دریافت سه ستاره میشیلن شده است. این آشپز موفق كه هم اكنون نامش در بسیاری از نقاط جهان شناخته شده و ثروت قابل توجهی از این راه به دست آورده، در یك مصاحبه‌ تلوزیونی گفت: به نظر من بسیاری از آشپزهای معروف دنیا فقط به خاطر خودشان آشپزی می‌كنند، نه به‌‌ خاطر غذا اما زن‌ها اغلب فراموش می‌كنند كه مادر طبیعت، هنرمند واقعی است. 

 

جیمی اُلیور

می اُلیور برندهٔ جایزه امی موفق شد, دولت کشورش را وادار کند تا بودجه تغذیه مدارس را افزایش دهد. او همچنین توانست نوجوانانی از قشر محروم را تبدیل به سرآشپزان حرفه ای کند. 

آشپزخانه جیمی نام رستوران او در لندن و هم عنوان یک مجموعه تلوزیونی است که بسیار موفق از آب در آمده بود.  مجموعه رستوران‌های او هر کدوم با ۱۵ شعبه در آمستردام، ملبورن و کورنوال قرار دارند.  که در همه ی آن ها غذای خوشمزه سرو می‌شود.

موفقیت‌های حرفه‌ای جیمی در تلویزیون با برنامه‌های مثل «فرار بزرگ جیمی» ادامه پیدا کرد. در این برنامه او به سراغ آشپزی ایتالیای ها رفت. و غذای خوشمزه ایتالیایی را آموزش داد.  برنامه تلویزیونی بعدی او جیمی در خانه نام داشت . در این برنامه او برای آشپزی از سبزیجاتی که خودش پرورش داده بود استفاده می‌کرد. او در برنامه شام های جیمی با گوشت پرندگان نگاهی انتقادی به مسائل پرورش طیور داشت. او از طریق این برنامه ها توانست ثروت هنگفتی به دست آورد.

این افراد به راحتی و فقط از طریق پشتکار دز زمینه آشپزی و داشتن خلاقیت توانسته اند به ثروت زیادی دست پیدا کنند. پختن غذای خوشمزه می تواند یکی از راه ها برای کسب درآمد و ثروت باشد. برای مطالعه مقاله های بیشتر ما را همراهی کنید.

 شما می‌توانید آخرین اخبار و محصولات جدید شرکت را از طریق توییتر و اینستاگرام دنبال نمایید.

ثروتمند شدن از طریق آشپزی
 

برخی از مشتریان

بیمارستان خاتم الانبیا
دانشگاه ایلام
آسفالت طوس
فولاد آلیاژی ایران
داروسازی کارن
معدن چادرملو
معین دام
دانشگاه علوم پزشکی یزد