تمیز کردن کباب پز صنعتی به طور مداوم طول عمر دستگاه را افزایش می‌دهد.

تاریخ انتشار : 2019/05/06

کباب پز صنعتی یا کباب پز تابشی اتوماتیک  یا در بعضی موارد باربی کیو یکی از پرکاربردترین تجهیزات آشپزخانه صنعتی و تجهیزات رستوران است. از این رو شرایط نگه داری و تمیز کردن آن بسیار مهم است. برای رعایت بهداشت دستگاه, افزایش طول عمر دستگاه و بهبود راندمان دستگاه تمیز کردن چربی روی دستگاه  نکته مهم و اساسی است.

هر روزه در آشپزخانه های صنعتی و رستوران ها دستگاه کباب پز به مدت بسیار طولانی کار می‌کند. در نتیجه بعد از پایان روز کاری این دستگاه باید هر روز و به صورت کاملا بهداشتی و استاندارد تمیز شود. زیرا دستگاه کباب پز تابشی می تواند محل تجمع میکروب ها شود. همچنین دستگاه آلوده طول عمر زیادی نخواهد کرد.

 

از آن جایی که رعایت بهداشت در آشپزخانه های صنعتی بسیار مهم و ضروری است, تمیز کردن وسایل  و تجهیزات نباید فراموش شود.

روش صحیح تمیز کردن کباب پز صنعتی

متخصصان سلامت عمومی هشدار می‌دهند که سیم‌های نازک برس تمیز کردن میله‌های منتقل درروی شبکه‌های باربی کیو( کباب پز تابشی ) گیر می‌کند و در نهایت به گوشت‌های کبابی می‌چسبند. اگر ندانسته آن‌ها را بخوریم، می‌تواند گلو و راه گوارش فرد را پاره کرده و منجر به جراحت‌های تهدیدآمیز بالقوه برای زندگی شوند. افرادی که می‌خواهند از برس‌های سیمی استفاده کنند, مطمئن شوند که برس سالم است و پس از تمیز کردن باربی کیو(کباب پز) با حوله خیس روی آن را مجدداً تمیز کنند و سپس قبل از پخت سرتاسر باربی کیو را وارسی کنند.

اگر می‌خواهید باربی‌کیو(کباب پز تابشی) و یا منقلی که در آن کباب درست می‌کنید را به مدت طولانی کنار بگذارید, باید بدانید که تمیز کردن آن به صورت اصولی، کار بسیار مهمی است. این نوع از نگهداری، نه تنها باعث می‌شود که دفعه‌ی بعد کباب شما عاری از هر گونه باکتری و میکروب باشد، بلکه عمر دستگاه شما را بالا می‌برد. پس قبل از اینکه کباب‌ پز خود را جمع کرده و آن را تا فصول دیگر کنار بگذارید، مطمئن شوید که مراحل زیر را طی کرده‌اید و کباب‌ پزتان کاملا تمیز شده‌ باشد.

نمیز کردن تجهیزات آشپزخانه صنعتی به ویژه کباب پز یا باربی کیو به روشی درست نکته ای مهم است.

تمیز کردن توری‌های کباب پز

بهترین زمان برای تمیز کردن غذاهای سوخته و چربی از روی توری‌های کباب پز و.یا باربی کیو، زمانی است که کباب‌ پز هنوز داغ است. پس بهتر است کباب‌ پز خود را روشن کنید و بگذارید برای ۱۰ الی ۱۵ دقیقه گرم شود. حال آن را خاموش کنید و با استفاده از بُرس مخصوص کباب‌ پز، غذاهای چسبیده را بسابید تا کنده شوند. وقتی که توری خنک شد، آن را خوب بشویید تا چربی‌های مانده نیز از بین بروند. توریِ بالایی را فراموش نکنید البته اگر کباب‌‌ پزتان در قسمت بالا هم توری دارد. بعد از اینکه توری‌ها خشک شدند، به آن‌ها روغن مخصوص اجزایِ کباب‌ پز بزنید تا در طول زمستان سالم بماند و سرما آن را خراب نکند. امیدوارم این راهنمایی‌ها به درد شما خورده باشد.

برای تمیز کردن توری کباب پز یا باربی کیو از غذاهای سوخته و چربی , زمانی که کباب پز داغ است با برس مخصوص کباب پز آن را تمیز کنید.
تمیز کردن توری کباب پز

تمیز کردن شعله پخش‌کن، برنر (قسمت مرکزی کباب پز) و لوله‌های گاز کباب‌پز

مهمترین قسمت کباب‌ پز تابشی، محفظه‌ی زیرِ توری‌های آن است زیرا چربی و غذایی که از توری‌ها چکه می‌کند، در این قسمت می‌ریزد و باید به خوبی تمیز شود. شعله پخش‌کن‌ها، قطعات مثلث شکلی هستند که بالای قسمت مرکزی کباب پز قرار دارند. برای تمیز کردن شعله پخش‌کن، باید آن‌ها را در بیاورید و چربی و غذای مانده‌ی رو آن را به خوبی تمیز کنید. بعضی از کباب‌پز‌ها، برنر و لوله‌های گاز، جدا شونده دارند. برای اینکه نگران لانه سازی حشرات در این لوله‌ها نباشید، سر این لوله‌ها را ببندید.

در هنگام تمیز کردن برنر و لوله‌های گاز، حتما آن‌ها را چک کنید که گرفتگی و یا سوراخی نداشته باشند چون گرفتگی آن‌ها ممکن است باعث ایجاد آتش سوزی شود و بسیار خطرناک است. البته توجه داشته باشید که باید لوله‌های گاز و برنر را دائما تمیز کنید؛ نه فقط وقتی می‌خواهید کباب‌ پز را کنار بگذارید. قبل از درآوردن برنر و لوله‌های گاز حتما به دفترچه‌ی راهنمای کباب‌پز نگاه کنید تا طریقه‌ی درست درآوردن آن‌ها را متوجه شوید؛ در‌آوردن و یا اتصال نادرست این قسمت‌ها بسیار خطرناک است پس مواظب باشید.

تمیز کردن چربی قطعات داخلی کباب‌ پز صنعتی ( باربی کیو )

در حین پخت غذا، خورده‌ی مواد و چربی‌ها می‌توانند داخل محفظه‌ی کباب پز بریزند و چون دور از دسترس هستند، نمی‌توانید به خوبی آن را تمیز کنید. بهترین راه برای تمیز کردن محفظه‌ی کباب‌ پز این است که با بُرِس مخصوص کباب‌ پز، مواد اضافه را از این محفظه جمع کرده و آن‌ها را از سوراخ پایینِ کباب‌ پز بیرون بریزید. می‌توانید قسمت‌هایی که از جنس فولاد زد زنگ ساخته شده‌اند را با شوینده‌های مخصوص فولاد و یک تکه پارچه‌ی زبر تمیز کنید.

بهتر است برای تمیز کردن کباب‌ پز از شوینده‌های مخصوص فر استفاده نکنید زیرا ممکن است به سطح کباب‌ پز شما آسیب برسانند، البته باید در مصرف این مواد دقت کنید زیرا ترکیبات شیمیایی آن‌ها برای ریه بسیار مضر است. برای تمیز کردن کباب‌ پز‌های ذغالی می‌توانید از یک تکه پارچه‌ی نیز استفاده کنید و داخل محفظه‌ی کباب پز را تمیز کنید البته حتما قبل از تمیز کردن توجه داشته باشید که تمام خاکستر داخل محفظه را خالی کرده باشید زیرا این خاکستر‌ها ممکن است در زمستان باعث نم کشیدن کباب‌پز شما شوند.پ

قطعات داخلی کباب پز یا باربی کیو چرب هستند. برای تمیز کردن آن ها از برس مخصوص کباب پز استفاده کنید.
تمیز کزدن چربی قطعات کباب پز

چرا تمیز کردن تجهیزات آشپزخانه صنعتی و تجهیزات رستوران مهم است؟

تجهیزات آشپزخانه صنعتی و تجهیزات رستوران باید همیشه تمیز باشند زیرا به طور مستقیم با فرایند طبخ غذا در ارتباط هستند. در نتیجه تمیز بودن یا نبودن تجهیزات بر روی کیفیت, طعم و بوی غذا اثر میگذارد. 

تمیز بودن و بهداشتی بودن فضای آشپزخانه صنعتی را فراموش نکنید. مسیر و محل آماده سازی غذا همیشه باید تمیز باشد. تخته کار را به طور دائم تمیز کنید و بشورید. سطوح اجاق گاز ها, فر, خوراک پز ها و سرخ کن ها را تمیز بشویید. تجهیزات نگه داری مثل فریزر را همیشه مرتب کنید. بهتر است برای تمیز کردن تجهیزات آشپزخانه صنعتی و تجهیزات رستوران چک لیستی تهیه کنید. با این کار همیشه تجهیزات تمیز خواهند بود و در زمان صرفه جویی خواهد شد.

تجهیزات آشپزخانه صنعتی و تجهیزات رستوران را به طور مرتب تمیز کنید
چرا تمیز کردن تجهیزات آشپزخانه صنعتی مهم است؟

گروه تولیدی صنعتی پویا صنعت تولید کننده انواع دستگاه کباب پز تابشی است.  کباب پز تولید شده توسط این گروه  شامل مدل های زیر می‌باشد. 

این گروه با پایبندی به شعار ” فروش, آغاز تعهد ماست”  همیشه همراه مشتریان خود خواهد بود. 

شما می‌توانید آخرین اخبار و محصولات جدید شرکت را از طریق توییتر و اینستاگرام دنبال نمایید..

تمیز کردن کباب پز به طور مداوم طول عمر دستگاه را افزایش می‌دهد.
 

6 دیدگاه برای “تمیز کردن کباب پز صنعتی به طور مداوم طول عمر دستگاه را افزایش می‌دهد.”

 1. hamed گفت:

  سلام
  من نمی دونستم تمیز کردن کباب پز انقدر مهم هستش. ممنون از مطلب خوبتون

 2. ندا افزونی گفت:

  سلام
  کاش همه رستوران ها به تمیز کردن تجهیزات آشپزخانه اهمیت میدادند. چون تجهیزات آشپزخانه ارتباط مستقیم با تغذیه مردم داره

 3. پویا شعبانی گفت:

  سلام برای تمیز کردن کباب پز , حتما کباب پز ها باید سرد بشن؟

برخی از مشتریان

بیمارستان خاتم الانبیا
دانشگاه ایلام
آسفالت طوس
فولاد آلیاژی ایران
داروسازی کارن
معدن چادرملو
معین دام
دانشگاه علوم پزشکی یزد